Strona główna WYWIAD SPOJRZENIE OBIEKTYWNE Osobowości medycyny: Dr n. med. KRZYSZTOF KORDEL

SPOJRZENIE OBIEKTYWNE Osobowości medycyny: Dr n. med. KRZYSZTOF KORDEL

Prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej – dr n. med. Krzysztof Kordel, opowiada m.in. o błędach lekarskich, opiniowaniu spraw neurochirurgicznych, ekonomii w ochronie zdrowia i edukowaniu lekarzy w kierunku wypalenia zawodowego.

3810
PODZIEL SIĘ

Ale to wielki temat do podjęcia.
Tak. Podejście lekarzy do psychologów też jest specyficzne. U nas przyznanie się, że ma się problem mentalny – tak bym to nazwał – czy to są lekarze, czy nie, stanowi wstyd i hańbę. Amerykanie z tym problemem zmierzyli się dawno, tam nie wypada nie mieć psychoanalityka, trenera, coacha, itd. Aczkolwiek kreowanie fałszywych potrzeb stanowi podstawę biznesu, mówienie człowiekowi, że coś jest mu do szczęścia potrzebne, niezbędne. Tak jak Polakom teraz się wmawia, że bez suplementów diety nie da się żyć.

To jest szeroki rynek o dużym pieniądzu.
To nie jest dobre, bo powinno być tak: kupujesz sobie leki na włosy, paznokcie, oczy, potencję, sen, trawienie, wzdęcia i inne cuda – to po co chodzisz do lekarza?

Ale pacjenci się nie przyznają. W wywiadach medycznych unikają podawania informacji. A firmy farmaceutyczne nie mają obowiązku informowania o interakcjach. Tak naprawdę wszystko jest przerzucone na lekarza lub farmaceutę.
To może lepiej na farmaceutę.

Dziękuję za wywiad.
Ja również dziękuję.