Strona główna WYWIAD SPOJRZENIE OBIEKTYWNE Osobowości medycyny: Dr n. med. KRZYSZTOF KORDEL

SPOJRZENIE OBIEKTYWNE Osobowości medycyny: Dr n. med. KRZYSZTOF KORDEL

Prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej – dr n. med. Krzysztof Kordel, opowiada m.in. o błędach lekarskich, opiniowaniu spraw neurochirurgicznych, ekonomii w ochronie zdrowia i edukowaniu lekarzy w kierunku wypalenia zawodowego.

3810
PODZIEL SIĘ

Zgadza się. Wskaźnik obłożenia łóżek – kogo to wówczas interesowało?
Tak, ale wskaźnik obłożenia łóżek w szpitalu nie oznacza tego samego, co w hotelu. Jeżeli rzeczywiście sensownie podejdziemy do propozycji stworzenia map w zdrowiu – na wzór drogowych – to ma sens. Ćwiczyliśmy już różne rzeczy w udoskonalaniu polskiej medycyny. Pamiętam czas, kiedy został ogłoszony sukces medycyny nad gruźlicą. Jaki był z tego wniosek? Sanatoria przeciwgruźlicze zniknęły, a ośrodki gruźlicze uznano za niepotrzebne.


Jeżeli rzeczywiście sensownie podejdziemy do propozycji stworzenia map w zdrowiu – na wzór drogowych – to ma sens


I przekształcono je w ośrodki leczenia chorób płuc.
Nagle okazuje się, że gruźlica wraca. Pojawia się coraz więcej zachorowań, a co gorsze, choroba ta jest coraz trudniejsza w leczeniu.

W Polsce obserwujemy w tej chwili konsolidację. Są pomysły na to, by „wchłonąć” szpital gruźliczy w normalne struktury zarządzania.
Jest to problem. Jeśli na dodatek pojawia się „idiotycznie” postępujący płatnik, nastawiony na to, żeby za nic nie płacić i szukać dziury w całym – to proszę zobaczyć, co się dzieje. W tej chwili szpitale mają sprawy w sądach. Jeżeli podanie chemii nie stanowi procedury ratującej życie, to ja czegoś nie rozumiem. Dlatego też uważam, że wprowadzenie pakietu onkologicznego jest rozwiązaniem niekonstytucyjnym. Wiadomym jest, że musi nastąpić wydłużenie kolejek wśród „nie-rakowców”!


Jeżeli podanie chemii nie stanowi procedury ratującej życie, to ja czegoś nie rozumiem. Dlatego też uważam, że wprowadzenie pakietu onkologicznego jest rozwiązaniem niekonstytucyjnym


 

Oczywiście, bo z czegoś trzeba zabrać, żeby gdzie indziej móc dodać.
Tak jest. Natomiast muszę powiedzieć, że kiedy dostaję do zaopiniowania akty prawne, które są zgodnie ze standardem unijnym, i jest tam ocena skutków, wówczas zaczynam czytać od końca.

Od wniosków?
Nie, od oceny finansowej. Nie spowoduje wzrostu wydatków ze strony budżetu państwa – to znaczy, że wrzucamy coś, ale pamiętaj: nie dostaniesz za to ani grosza. W tej chwili media donoszą, jak to pani premier poinformowała o apelu dotyczącym zwiększenia limitu przyjęć na studia medyczne. Jest zwiększony, ale kiedy czytałem niby proste tabelki pokazujące, ile uczelnie dostają, okazało się, że zwiększona o 360 miejsc liczba przyjętych nie spowoduje wzrostu wydatków ze strony państwa.

Czyli ktoś będzie musiał „obrobić” tę pracę w obrębie swoich obecnych możliwości?
Jeżeli otwieramy trzy nowe wydziały lekarskie, m.in. w Rzeszowie, czy Zielonej Górze, to znaczy, że pula pieniędzy, która jest przeznaczona na kształcenie, pozostaje taka sama jak w zeszłym roku, kiedy tych wydziałów nie było. Ktoś nie dostanie tego, co państwo powinno wysłać. Po prostu.