Strona główna WIZERUNEK Analiza kolorystyczna a wizerunek osobisty

Analiza kolorystyczna a wizerunek osobisty

Kolory otaczają nas wszędzie. Są w pomieszczeniach, w których przebywamy, a przede wszystkim w naszych szafach. Mają ogromne znaczenie dla naszego wizerunku i są sygnałem wysyłanym odbiorcom. Warto przyjrzeć się im bliżej i odkryć te najkorzystniejsze dla naszego typu urody. W jakie kolory warto się ubierać? Analiza kolorystyczna da Ci odpowiedź na to pytanie.

2649
PODZIEL SIĘ

Cztery podstawowe typy kolorystyczne różnią się między sobą w zależności od zawartości chłodnych lub ciepłych domieszek. Barwy ciepłe zawierają żółty pigment i kojarzą się nam ze słońcem – przedstawicielami tych barw będzie kolorystyczna wiosna lub jesień. Barwy chłodne zawierają niebieski pigment i kojarzą się nam z wodą. Zastanów się, jakim typem urody jesteś?

Wiosna to typ ciepły, który zdecydowanie przeważa w Europie Północnej. To ciepłe, żywe i świeże kolory łąki. Delikatne, miękkie, koniecznie z domieszką żółtego lub złotego pigmentu. Są to barwy wyraziste i ostre, takie, jakie widzimy w przyrodzie o tej porze roku. Skóra wiosen jest delikatna, o barwie kości słoniowej lub lekko zaróżowiona. Bladość skóry o delikatnym złocistym odcieniu z charakterystycznym brzoskwiniowym rumieńcem to niezwykle efektowne połączenie. Skóra łatwo się czerwieni, ulega emocjom i poparzeniom słonecznym, bo dość trudno się opala. Niektóre wiosny opalają się łatwo, a inne nie tolerują w ogóle słońca. Kolor oczu u wiosny jest mieszanką odcieni niebieskiego, zielonego i złotego. Włosy mają odcień złotego blondu, miodowego lub rudego, a ich struktura jest delikatna i cienka. Cechami charakterystycznymi są piegi, tendencja do rumieńców, silna pokusa noszenia czerni i tendencja do nietrzymania się makijażu. Wiosna unika kolorów zgaszonych, rozmazanych i przydymionych. Wygląda wtedy na zmęczoną, smutną, podkreślającą zmarszczki mimiczne. Ważne, by kolory wybierane przez ten ty były urozmaicone kwiatami, prążkami czy ciekawymi deseniami. Wiosna powinna wyglądać świeżo i subtelnie, energetycznie i delikatnie. Wybrane barwy uwydatniają ciekawy typ urody, nie powinny jednak jej zdominować.

Lato to duszne, ciężkie powietrze, a innym razem świeży powiew wiatru. To zdecydowanie chłodny typ urody. Jasne, pastelowe barwy mięty, brudne odcienie różu. W palecie typowego lata dominują kolory zgaszone promieniami słońca, błękity, wszelkie połączenia różu i szarości, złamane odcienie bieli. Mocne lato bywa dość często określane jako wiosna, szczególnie przy niewłaściwym doborze koloru włosów. Pan lub pani lato, umiejętnie korzystając ze swojej optymalnej palety barw, może stworzyć bardzo elegancki, a jednocześnie nowoczesny wizerunek, opierając się na pastelowych barwach i odcieniach. Osoby będące latem zdecydowanie nie powinny nosić ciemnych odcieni przy twarzy. Czarne czy brązowe kostiumy i garnitury można zastąpić jaśniejszymi odcieniami, które zdecydowanie lepiej będą harmonizowały z oprawą twarzy. Lato posiada blady lub różowy odcień skóry, osoby z ciemniejszym typem urody opalają się łatwo, z jaśniejszym – unikają słońca. Oczy lata są na ogół niebieskie, szaroniebieskie, szarozielone lub orzechowe. Włosy są w odcieniu popielatym lub blond i z biegiem lat ciemnieją do mysiego. Lato opala się łatwo, wyjątkiem są jasne lata, które mają ciemne brwi, z reguły odznaczają się brakiem piegów. Paleta ich kolorów składa się z przydymionych odcieni i tonacji, barwy są przytłumione, ponieważ przenika przez nie odcień różowy, szary i niebieski. W zestawie  kolorów nie występują ostre i klarowne barwy. W doborze tkanin należy stwarzać wrażenie lekkości i zwiewności. Ich styl w ubieraniu się powinien ukazywać kobiecość i miękkość ich osoby. Spokojne, przydymione i nieśmiałe – to ich kolory i styl.