Strona główna PACJENT KLIENT Nie bój się, nie będzie bolało – co słyszy dziecko?

Nie bój się, nie będzie bolało – co słyszy dziecko?

1644
PODZIEL SIĘ

Artykuł ukazał się w Medical Maestro Magazine, Vol. 4, s./p. 445-592

Większości dorosłych zależy na tym, żeby dzieci zachowywały się posłusznie, wykonywały ich polecenia, robiły dokładnie to, czego od nich oczekują. Dlaczego więc tak często skarżą się na to, że ich dzieci są niegrzeczne, nie słuchają ich i robią wszystko dokładnie na odwrót?

Dlaczego w ogóle, w naszym życiu dzieje się tyle rzeczy, których nie chcemy? Dlaczego jak nie chcemy się bać, odczuwamy strach, a gdy mówimy dziecku: Nie płacz, ono jeszcze głośniej szlocha?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Ale na początek, zachęcam wszystkich do małego eksperymentu.

Zamknij proszę oczy i: nie myśl o różowym słoniu, tańczącym w stroju baletnicy. Nie myśl o nim!

Udało się? Nie? Zapewne zaraz po tym komunikacie, przed oczami pojawił Ci się obraz tego nieszczęsnego różowego słonia w stroju baletnicy. Hmmm… Choć słyszysz komunikat, by o nim nie myśleć, myślisz o nim, widzisz go i nic nie możesz na to poradzić? Już tłumaczę, dlaczego.

Umysł ludzki jest tak skonstruowany, że zanim wyprze obraz tego, o czym ma nie myśleć, musi sobie to najpierw stworzyć.

Dokładnie w taki sposób nasz umysł radzi sobie w życiu ze wszystkimi negatywnymi wyrażeniami. Kiedy koncentrujemy się na tym, czego nie chcemy, w rzeczywistości powołujemy tę rzecz do życia, a następnie walczymy z nią.

Zdanie: nie chcę się tak czuć jest na wstępie rozumiane jako: chcę się tak czuć.

Nasz umysł jest bardzo skomplikowaną maszyną, mającą własny sposób interpretacji tego, co nas otacza. Okazuje się, że jedną, szczególną kwestią, której nasz mózg nie potrafi zrozumieć, są zaprzeczenia. Kiedykolwiek słyszymy lub używamy słowa „nie”, nasz mózg najzwyczajniej je ignoruje, zachowuje natomiast jedynie pozostałą treść wypowiedzi.

Dziecko jest niegrzeczne? Zazwyczaj robi to, czego od niego lub dla niego nie chcemy? Teraz już wiadomo, dlaczego.