Strona główna PODRÓŻOWANIE Bydgoszcz, miasto otwarte na wodę

Bydgoszcz, miasto otwarte na wodę

2996
PODZIEL SIĘ

Artykuł ukazał się w Medical Maestro Magazine, Vol. 8, s./p. 1037-1184

W zamierzchłych czasach wędrowali przez Polskę dwaj bracia, Byt i Gost, poszukując miejsca na założenie swojej osady. Choć wiele okolic odznaczało się urodą i innymi walorami, bracia pozostawali wybredni. Dopiero gdy dotarli do brzegów Wisły, na ziemię orną, pełną lasów i jezior, uznali, że nadszedł kres ich wędrówki i w miejscu tym założyli swój wymarzony gród.

Tak wedle legend wyglądał początek Bydgoszczy, będącej obecnie jednym z ważniejszych miast w Polsce. W dawniejszych czasach miasto to znane było przede wszystkim z przemysłowej roli. Od XVIII wieku rozwijały się w nim pierwsze fabryki, nadając mu industrialnego charakteru. Dziś Bydgoszcz stara się rozwijać na wielu polach, interdyscyplinarnie, zarówno pod względem turystyki, kultury, jak i biznesu; korzystając ze wszystkich swoich atutów.

Lubisz wersję papierową? Zajrzyj tutaj

Legenda nie jest tak daleka od prawdy: nazwa miasta wskazuje, że jako wczesna osada była własnością niejakiego Bytgosta. Możliwe, że to on na polecenie księcia Kazimierza Odnowiciela założył około 1038 r. (data ta jest obecnie uznana za oficjalną datę założenia miasta) nową osadę, niedaleko brodu na rzece Brdzie, w miejscu dogodnym dla przepraw handlowych.