Strona główna PASJE MEDYCYNY Fotograf krajobrazów i zębów

Fotograf krajobrazów i zębów

Fotografia jest dla niego chwilą odprężenia. Jak sam twierdzi, dobre zdjęcie powstaje zazwyczaj w głowie. Mimo to aparat ma zawsze przy sobie, bo okazja do uchwycenia pięknej chwili pojawia się często i w nieoczekiwanym momencie. Zapraszamy do poznania Krystiana (Krisa) Owczarczaka – doktora nauk medycznych, dentystę i specjalistę protetyka, który od kilkunastu lat z powodzeniem prowadzi prywatny gabinet stomatologiczny Pro-Esthetica w Warszawie, a wolne chwile spędza z aparatem w ręku.

3402
PODZIEL SIĘ

Na co należy zwrócić uwagę w procesie powstawania dobrego zdjęcia?
Dobre zdjęcie powstaje w głowie, jeszcze przed naciśnięciem spustu migawki. Lubię robić zdjęcia wcześniej zaplanowane, często z użyciem rekwizytów. Wtedy traktuję te zdjęcia trochę tak, jak malarz obrazy. Starannie się do nich przygotowuję, szukając odpowiedniego miejsca i światła. Czasem inspiruje mnie pora dnia czy roku i wtedy to jest temat, nad którym pracuję, do którego szukam pomysłów i inspiracji. Inną grupą zdjęć są te zrobione całkowicie spontanicznie np. podczas długiej podróży samochodem, dlatego aparat gotowy do zdjęć wożę przewieszony przez oparcie fotela

Zdarza się Panu fotografować pod wpływem chwili? Czy też z góry planuje Pan dzień zdjęciowy?
I tak, i tak. Często fotografuję pod wpływem chwili. Jednak muszę przyznać, że od wielu lat posiadam zeszyt stanowiący zapis projektów zdjęć, które zamierzam wykonać. A one powstają w dziwnych momentach. Może to być szybka migawka, takie przypomnienie tego, co przeżyłem. Lub sen, z którego sceny utrwaliły mi się w pamięci i jeszcze przed otwarciem powiek, nie do końca obudzony, częściowo analizuję to wszystko, żeby po chwili móc rozrysować projekt zdjęcia. Właśnie w tym zeszycie! Później w ciągu dnia do zeszytu wracam, zapisując poszczególne detale, które muszą się znaleźć w kadrze.

Czy zdjęcia może robić każdy, czy też trzeba mieć pewne cechy, talent, aby być dobrym fotografem?
Oczywiście zdjęcia może robić każdy, kto potrafi z otaczającej nas rzeczywistości wyłapać ten ulotny smaczek.

Krystian Owczarczak3

Czy ma Pan swoich mistrzów? Jeśli tak to, za co ich Pan ceni?
Tak, jest ich kilku: Włodzimierz Puchalski to według mnie fantastyczny obserwator przyrody, Edward Hartwig – fotograf krajobrazów górskich, Helmut Newton – przełamujący schematy, z namysłem komponujący ujęcia z użyciem rekwizytów, Jean-Francois Jonvelle – którego portrety kobiet zaskakują za każdym razem i ukazują wręcz magnetyczne piękno.