Strona główna PASJE MEDYCYNY Fotograf krajobrazów i zębów

Fotograf krajobrazów i zębów

Fotografia jest dla niego chwilą odprężenia. Jak sam twierdzi, dobre zdjęcie powstaje zazwyczaj w głowie. Mimo to aparat ma zawsze przy sobie, bo okazja do uchwycenia pięknej chwili pojawia się często i w nieoczekiwanym momencie. Zapraszamy do poznania Krystiana (Krisa) Owczarczaka – doktora nauk medycznych, dentystę i specjalistę protetyka, który od kilkunastu lat z powodzeniem prowadzi prywatny gabinet stomatologiczny Pro-Esthetica w Warszawie, a wolne chwile spędza z aparatem w ręku.

3402
PODZIEL SIĘ

Co Pan najchętniej uwiecznia w kadrze?
Właściwie światło jest główną inspiracją, podstawą fotografii. Na wielu moich fotografiach obiektyw skierowany jest w stronę światła. Czasem są to zdjęcia jasne, ale również lubię ciemne ujęcia, gdzie światło wpada z trudem i trzeba bardzo się skupić, aby dostrzec ten jeden szczegół, na który właśnie chciałem zwrócić uwagę. Komponuję też z upodobaniem ujęcia – zazwyczaj z moimi ulubionymi modelkami Julią i Agnieszką, dzięki którym widz powinien sobie wyobrazić, co mogło się wydarzyć przed zrobieniem zdjęcia i co się stanie za chwilę.

Czym jest dla Pana pasja fotografowania?
Jest to bardzo dobra odskocznia. Spojrzenie na życie przez obiektyw aparatu fotograficznego to szansa na nabranie dystansu do tego, czego dotykamy na co dzień. A uchwycenie chwili to możliwość powrotu do tego, co ważne. To możliwość dzielenia się z przyjaciółmi, a nawet z nieznajomym odbiorcą, emocjami i wzruszeniami, które zmusiły mnie do naciśnięcia migawki aparatu.

A czy bierze Pan udział w konkursach fotograficznych?
Nie, bo wymagają dużo dyscypliny przy wyborze prac, a ja sam dla siebie jestem bardzo surowym krytykiem i trudno mi się zdecydować co pokazać. Zazwyczaj termin zgłoszenia prac mija, zanim podejmę decyzję.

Krystian Owczarczak5

Zajęcie fotografa wiąże się z zaopatrzeniem w odpowiedni sprzęt. Czy trzeba mieć drogi, profesjonalny aparat, aby zrobić naprawdę dobre zdjęcie?
O jakości zdjęcia decyduje obiektyw, wiedza i umiejętność pocięcia tego, co postrzegamy na odpowiednie kadry – obiektyw bezwzględnie je wycina. Na fotografiach nie ma zapachów, przestrzeni i „ciasności”. To fotograf, aranżując zdjęcie, powinien tchnąć te złudzenia w swoje zatrzymane wyobrażenie. Czasem jeden szczegół w ogólnie nieciekawym widoku może stać się przyczyną do refleksji. Innym razem piękne miejsce po skadrowaniu utraci swoją moc.

Jakich rad udzieliłby Pan początkującym fotografom?
Przede wszystkim powinni oglądać dużo albumów fotograficznych znanych fotografików, analizować ich zdjęcia pod względem tematów, ale również dużą uwagę zwracać na kompozycję i starać się pokazać swoje postrzeganie świata oraz odczucia za pomocą obiektywu fotograficznego. Po za tym początkujący musi pamiętać o najważniejszej rzeczy, że w każdym zdjęciu widz powinien zobaczyć pasję i serce fotografującego.

Dziękuję bardzo za rozmowę.
Dziękuję.