Strona główna PODRÓŻOWANIE Frombork ze strony lądu i wody

Frombork ze strony lądu i wody

Frombork – niewielka miejscowość położona nad Zalewem Wiślanym, przyjmująca, szczególnie w sezonie letnim, setki turystów. Czekają tam na nich atrakcyjne miejsca do odwiedzenia m.in.: bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła, wieża wodociągowa, grobowiec Mikołaja Kopernika czy Planetarium, znajdujące się w Wieży Radziejowskiej. Atrakcją miejską jest również port morski, stanowiący przystań dla floty rybackiej i jachtów, którego głównym zadaniem jest obsługa żeglugi pasażerskiej i statków pływających po Zalewie Wiślanym.

3756
PODZIEL SIĘ

Artykuł ukazał się w Medical Maestro Magazine, Vol. 11, 1481-1628

Niewielka, urokliwa miejscowość, położona nad samym Zalewem Wiślanym, ożywa w sezonie letnim, przyjmując kilkukrotnie więcej turystów niż posiada na co dzień mieszkańców. Frombork – duma Warmii i Mazur staje się coraz popularniejszym celem dla turystów nie tylko tych z kraju, ale również zza granicy. Mimo nieco ograniczonej formy dojazdu lądowego, posiada możliwość dopłynięcia statkiem lub łodzią, co zapewnia dużo atrakcji miłośnikom tego rodzaju lokomocji.

W historii miejscowości zapisało się wiele trudnych chwil, z utratą praw miejskich włącznie. Czasy wojen mocno odcisnęły na niej swe piętno, szczególnie podczas powstania pruskiego, gdy Frombork został doszczętnie spalony. Na szczęście udało się go odbudować dzięki tytanicznej pracy harcerzy, którzy za swój czyn zostali uhonorowani tytułem Honorowego Obywatela Fromborka (HOF). Swoją małą cegiełkę dołożył także warmiński biskup Henryk Fleming, który podjął się zadania przeniesienia kapituły warmińskiej i wybudowania we Fromborku katedry, która stanowi dziś główną atrakcję miasta.

Frombork2

Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku, bo tak brzmi pełna nazwa tego kościoła, została wybudowana w stylu gotyckim. Ulokowana jest na ufortyfikowanym wzgórzu, gdzie wcześniej mieściła się drewniana świątynia, pełniąca funkcję ówczesnej katedry. Obok katedry można aktualnie podziwiać budynki, będące niegdyś rezydencjami biskupa i kanonika. Warto wspomnieć, iż to właśnie w tym miejscu rokrocznie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, przyciągający całą rzeszę miłośników tego gatunku. Wobec takiego dziedzictwa nie można przejść obojętnie, dlatego w 1994 r. obiekt został wpisany na listę pomników historii. Warto pamiętać, iż to właśnie w tej bazylice pochowano wielkiego polskiego astronoma – Mikołaja Kopernika. Koniecznie trzeba wejść także do środka katedry, by móc podziwiać wspaniały ołtarz zbudowany z czarnego i różowego marmuru. Ogromne wrażenie robią także organy – wspaniała barokowa dekoracja malarska i ich kształt klasyfikuje je jako jedne z najpiękniejszych w całej Polsce.