Strona główna PACJENT W CENTRUM Gerostomatologia czyli stomatolog i lekarz rodzinny o jednym pacjencie

Gerostomatologia czyli stomatolog i lekarz rodzinny o jednym pacjencie

1645
PODZIEL SIĘ

Artykuł ukazał się w Medical Maestro Magazine, Vol. 8, s./p. 1037-1184

Żyjemy w świecie, w którym obowiązuje kult młodości. Ucieczka przed upływem czasu i starzeniem się, pozornie chociażby wśród celebrytów, wydaje się nawet całkiem możliwa…  Ale przecież tak naprawdę procesów starzenia nie da się uniknąć. To wciąż nieodłączny element naszego życia.

Ostatnie lata są prawdziwym wysypem centrów stomatologii estetycznej i kosmetologii. Wszyscy wiemy, że uśmiech i lśniące, białe zęby odejmują lat. Mają one także niebagatelny wpływ na wygląd powłok skóry dolnej części twarzy. Brak zębów przyspiesza pogłębienie bruzd nosowo-wargowych, pojawienie się zmarszczek wokół czerwieni wargowej, obniżenie kącików ust, zapadnięcie policzków. Bez nich zmienia się całkowicie wyraz twarzy, staje się ona smutna i starsza. W skrajnych przypadkach zyskuje wygląd jak u szczerbatej, starej i złej czarownicy, niczym z kreskówek Walta Disneya – a to od lat aktualny, ludyczny synonim braku akceptacji, odrzucenia i samotności.

Wbrew jednak temu, co sądzimy, natura zaopatrzyła nas w uzębienie, które ma szansę służyć nam do późnej starości, zapewniając estetykę, swobodną komunikację i prawidłowe spożywanie pożywienia, koniecznego dla zdrowia ogólnego. Czy więc ekspozycja stomatologii estetycznej nie jest li tylko maskowaniem negatywnego wpływu cywilizacji na nasze uzębienie i próbą ucieczki przed starością?

W jakim, w takim razie, kierunku faktycznie powinna zmierzać stomatologia, w obliczu czekających nas nieuchronnie zmian demograficznych? Dlaczego warto starać się już od najmłodszych lat, by własne zęby cieszyły nas do późnej starości? Jak ważna jest faktycznie zdrowa jama ustna dla seniora z punktu widzenia zdrowia ogólnego? Czy wizyty domowe stomatologa wpiszą się kiedyś na stałe w pejzaż naszego życia?