Strona główna ARTYKUŁ Medical Maestro Magazine Jak różnicować płace w medycynie? Wartościowanie pracy metodą UMEWAP-2000

Jak różnicować płace w medycynie? Wartościowanie pracy metodą UMEWAP-2000

Każde stanowisko, a więc i każdego pracownika firmy działającej w branży medycznej, można policzyć z punktu widzenia wartości dla organizacji, a potem przewalutować na złotówki należnego wynagrodzenia. To proste i zobiektywizowane narzędzie pozwala skuteczniej zarządzać wynagrodzeniami, szczególnie jeśli chcemy odróżnić zarobki jednego lekarza od drugiego o tej samej specjalizacji albo pensję rejestratorki od laborantki czy asystentki. Wartościowanie stanowisk pracy przychodzi z realną pomocą w ustanawianiu wynagrodzeń, a także w tym, według jakich kryteriów należy oceniać ludzi. Metoda jest polska i bardzo dobra.

8394
PODZIEL SIĘ

Podsumowanie i obliczenie wynagrodzeń
Wartościując stanowiska pracy w szpitalu czy mniejszym ośrodku zdrowia, jesteśmy w stanie dookreślić, ile naprawdę dla organizacji jest wart ginekolog czy dentysta, przykładowo z punktu widzenia strategii działania na rynku. Jesteśmy też w stanie przedstawić danemu specjaliście wynagrodzenie możliwie zobiektywizowane, ponieważ bedzie ono spójne np. z wykształceniem i tytułami naukowymi, kształceniem podyplomowym, umiejętnościami i dalszymi walorami lekarza, jakie mają dla nas znaczenie w zarządzaniu firmą i które oczywiście ujmiemy w kryteriach węzłowych i szczegółowych.

Ilość punktów należy przeliczać na złotówki, przyznając za każdy punkt tyle, ile otrzymamy w wyniku podzielenia pensji wyobrażalnie najwyższej w danej grupie zawodowej przez 460, czyli wszystkie punkty, jakie są potencjalnie możliwe do otrzymania zgodnie z założeniami tej metody. Jeśli uznamy, że wynagrodzenie całkowite lub pensja podstawowa jest na poziomie 2000 zł, to wartość jednego punktu wyniesie 4,35 zł (2000/460=4,35 za 1 punkt), a przy kwocie 7000 zł będzie to 15,22 zł (7000/460=15,22 za 1 punkt).

Najważniejsze w tej metodzie jest to, że nie potrzebujemy żadnego systemu informatycznego, by fizycznie uzyskać dane wyjściowe (wyniki). Każdy może ją stosować w swojej większej firmie czy mniejszej praktyce. Dwóch internistów czy lekarzy medycyny rodzinnej nie musi zarabiać identycznie. A większość zarządzających w ochronie zdrowia ma problem z tym, jak różnicować płace, przede wszystkim lekarzy.

PIŚMIENNICTWO

  1. Materiały prof. dr hab. M. Wandy Kopertyńskiej, studia podyplomowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, www.podyplomowe.ue.wroc.pl, dostęp 01.10.2014 r.
  2. Borkowska S., Strategie wynagrodzeń, Oficyna Ekonomiczna, Kraków 2004.

dr n. ekon. Magdalena Szumska