Strona główna PASJE MEDYCYNY Jeździectwo i ułańska pasja

Jeździectwo i ułańska pasja

Jeździectwo to wyjątkowa pasja. To sport elitarny, bo jego czynne uprawianie, nawet rekreacyjne, łączy się ze sporymi kosztami. Niesie jednak ze sobą ogromne korzyści dla ludzi w niemal każdym wieku. Jazda konna angażuje fizycznie i emocjonalnie.

2960
PODZIEL SIĘ

Czy biorą Państwo udział w zawodach?
L.B.: Mamy takie swoje wewnętrzne, nieformalne zawody. Podczas jednej z jazd, właściciel koni (ze stajni Rotmistrz w Bolesławcu) zwrócił się do mnie, że brakuje mu osoby umiejącej opiekować się koniem. Poprosił, abym pomógł w Ochotniczym Reprezentacyjnym Oddziale Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Początkowo pomagałem w pracach naziemnych – w przygotowaniach do pokazu. Potem był okres kandydacki, kiedy musiałem wyraźnie poprawić swoje umiejętności w jeździectwie, żeby wziąć udział w pokazie w mundurze.

konie2

Co przedstawia Pan podczas pokazu Ułanów?
L.B.:  Często jesteśmy zapraszani, żeby pokazać musztrę konną w ramach regulaminu obowiązującego z 1938 roku. Jest to musztra w trzech chodach – w stępie, kłusie i w galopie,  podczas której wykonujemy to, co należało do umiejętności ówczesnego ułana – cięcia szablą i kłucia lancą pozorników – indywidualnie i w  grupie, w oddziale. Oczywiście wiązało się to też z pokonywaniem przeszkód naturalnych i ogniowych.

Jak często można zobaczyć Pana w reprezentacyjnym mundurze?
L.B.: Zawsze bierzemy udział w obchodach święta
3 Maja, święta Wojska Polskiego, z okazji rocznicy wybuchu powstania Wielkopolskiego oraz naszego najważniejszego święta pułkowego, które odbywa się wostatnim tygodniu kwietnia na pamiątkę nadania srebrnego krzyża Virtuti Militari 15 Pułkowi Ułanów Poznańskich przez Józefa Piłsudskiego za dokonania w wojnie polsko-bolszewickiej. Można też nas spotkać co sobotę, od 3 maja do końca września, w Poznaniu na Starym Rynku na warcie o godzinie 12:00. Mamy zbiórkę przy Starej Gazowni i stamtąd można obserwować nie tylko wymarsz, ale także całe przygotowanie – ubranie koni w uprząż, rozprężenie ich i tak dalej. Braliśmy również udział w Marszu Niepodległości w Warszawie na zaproszenie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Byliśmy najliczniejszym oddziałem rekonstrukcji historycznej z Polski. Pacjent nagrał z telewizji reportaż z tego wydarzenia i przyniósł mi do poradni w prezencie. Nasz oddział został również zaproszony do zagrania w filmie „Ułani generała Andersa”. Jest to film edukacyjny dla szkół w ramach nauki historii o 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Do materiałów archiwalnych dokręcono z nami wiele scen ułańskich.