Strona główna INFORMACJA PRASOWA Międzynarodowe Warsztaty Kardiologiczne (NFIC) w Krakowie

Międzynarodowe Warsztaty Kardiologiczne (NFIC) w Krakowie

Patronat prasowy Medical Maestro Magazine

1871
PODZIEL SIĘ
Warsztaty Kardiologiczne Kraków 2016
NFIC

Od 7 do 10 grudnia 2016 r. w Krakowie odbędą się 17-te Międzynarodowe Warsztaty Kardiologiczne New Frontiers in Interventional Cardiology (NFIC). Podczas wydarzenia tysiąc specjalistów podsumuje rok 2016 w kardiologii i kardiochirurgii, uczestnicy dowiedzą się, które z nowych technologii spowodowały rozwój kardiologii, a także co zostanie wdrożone w 2017 r.

Warsztaty stanowią podsumowanie minionego roku w światowej kardiologii i kardiochirurgii oraz zapowiedź nowości i przełomowych wydarzeń w kardiologii w roku kolejnym. Uczestnicy chętnie biorą udział w wydarzeniu ze względu na ciekawy i dobrze dobrany program, demonstracyjne zabiegi z transmisją na żywo z polskich i zagranicznych sal zabiegowych i hybrydowych, a także nowości i osiągnięcia technologiczne w kardiologii. Dyrektorami warsztatów są wybitni kardiolodzy prof. Dariusz Dudek, prof. Jacek Legutko, prof. Krzysztof Żmudka.

W tym roku specjaliści pierwszy raz na świecie pokażą nowatorską metodę HoloLens w kardiologii – jest to zastosowanie technologii rozszerzonej rzeczywistości w medycynie. Uczestnicy będą mogli zobaczyć planowanie zabiegu z wykorzystaniem wspomnianej metody. Zabieg hybrydowy przezskórnej implantacji zastawki aortalnej zostanie zaplanowany przy użyciu technologii 3D oraz rozszerzonej rzeczywistości z wykorzystaniem i fuzją obrazów z tomografii komputerowej oraz echokardiografii.

Podczas warsztatów NFIC zostaną zaprezentowane nowości w zakresie metod obrazowych w kardiologii. Ich dynamiczny rozwój powoduje, że w planowaniu zabiegów na sercu już mniej znaczący jest sam obraz EKG czy obraz „zwykłego echo”, ale dużo ważniejsza staje się trójwymiarowa rekonstrukcja obrazu – czy to w rezonansie magnetycznym, czy w tomografii komputerowej. Te obrazy pozwalają precyzyjniej zaplanować zabieg niż było to wcześniej z użyciem klasycznych metod jak dwuwymiarowej echokardiografii.

Kolejny punkt warsztatów to pokazanie wykorzystania technologii Fiber Optic, czyli światłowodów w transmisji danych z organizmu pacjenta do pulpitu, na którym lekarz będzie miał dostępne wszystkie potrzebne parametry. Światłowody w kardiologii to niewątpliwie szybsza i znacznie dokładniejsza transmisja danych, pozwalają one na sprawne i precyzyjne podejmowanie decyzji przez specjalistę.

Zespół hybrydowy Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w 2016 r. przeprowadził pierwsze w Polsce zabiegi wszczepienia zastawek TAVI do pozycji mitralnej. Zastawka TAVI może być wszczepiana w pierścień mitralny natywny u osób z bardzo dużymi zwapnieniami aparatu mitralnego oraz u osób po uprzedniej implantacji zastawki chirurgicznej lub po plastyce chirurgicznej zastawki mitralnej. Zabieg wykonuje się, kiedy dochodzi do degeneracji po kilku latach od korekty kardiochirurgicznej i potrzebne jest wszczepienie zastawki TAVI – nazywamy to wszczepieniem zastawki w zastawkę lub zastawki w pierścień. Jest to bardzo skomplikowana, trudna i wymagająca operacja, którą wykonano tylko kilkanaście razy na świecie. Ten rodzaj zabiegu został nagrany na potrzeby warsztatów NFIC i zostanie zaprezentowany specjalistom z całego świata. Eksperci podkreślają, że wszczepienie zastawek biologicznych do położenia mitralnego jest zabiegiem najwyższej klasy.

Kolejnym tematem, który zostanie poruszony jest – Tailored Therapy, czyli terapia szyta na miarę.

Okazuje się, że dla danego pacjenta potrzebne jest zaplanowanie optymalnej terapii opartej o ogólne wytyczne, ale ze zwróceniem uwagi na specyfikę danego pacjenta. Dotyczy to zarówno doboru leku, rodzaju, jak i dawki. Dotyczy to również sprzętu, aby na podstawie badań obrazowych i precyzyjnej analizie badań trójwymiarowych dobrać najlepszy sprzęt dla danego typu serca, zastawki, danej morfologii, czyli choroby zastawki

Specjaliści będą dzielić się także doświadczeniem w nowościach dotyczących leczenia przezcewnikowego zastawek serca w tym TAVI, które określane są jako prawdziwa rewolucja w kardiologii. Pierwszy raz zostanie zaprezentowana nowa generacja zastawki aortalnej. Specjaliści opowiedzą również o nowych generacjach stentów i terapiach bioresorbowalnych, które poprawiają skuteczność i bezpieczeństwo leczenia choroby wieńcowej.

To tylko wybrane najciekawsze tematy warsztatów NFIC w Krakowie. Szczegóły znajdują się w programie, który można sprawdzić na stronie http://nfic.pl/programme

W ramach warsztatów NFIC, 7 grudnia odbędzie się także centralne spotkanie pacjentów kardiologicznych z Klubów Pacjenta i Szkół Serca. W tym roku blisko 600 pacjentów będzie mogło odbyć konsultacje ze specjalistami, nauczyć się pierwszej pomocy, a także posłuchać debaty poświęconej „Roli organizacji pacjentów w tworzeniu systemu opieki i leczenia kardiologicznego”.