Strona główna WYWIAD Osobowości medycyny: prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik

Osobowości medycyny: prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik

5999
PODZIEL SIĘ

Zatem dzięki rozwojowi techniki skrócono i ułatwiono wykonywanie tego typu zabiegów?
Tak. Ten zabieg jest wykonywany przez chirurga w krótkim czasie, jeśli oczywiście jest to typowa operacja zaćmy, bez dodatkowych trudności czy współtowarzyszących chorób. Niemniej nie można powiedzieć, że jest to łatwy czy drobny zabieg. To interwencja chirurgiczna na ważnym organie. Ale faktycznie, jeśli chodzi o technikę, technologię i o chirurgiczne zaawansowanie, to stoi ona na wysokim poziomie i okuliści chirurdzy wykonują te zabiegi z dużą precyzją i bezpieczeństwem. Laser femtosekundowy pozwala na wykonanie pewnych elementów operacji w sposób jeszcze dokładniejszy i mniej urazowy dla oka. Mówiąc o operacjach zaćmy, warto powiedzieć, że bardzo korzystną sytuacją jest obecnie możliwość stosowania różnego rodzaju soczewek wewnątrzgałkowych, korygujących wcześniejsze ewentualnie wady wzroku i to już nie tylko krótkowzroczność czy nadwzroczność, ale także astygmatyzm. Z kolei u pacjentów, dla których istotne jest niekorzystanie po operacji z korekcji do bliży, zastosowanie specjalnych wieloogniskowych soczewek pozwala na uzyskanie wolności od okularów.

Szaflik4

Czy współczesna okulistyka może pomóc przywrócić wzrok ludziom całkowicie niewidomym?
To zależy, jaka jest przyczyna choroby i co mamy na myśli, mówiąc o kimś „całkowicie niewidomym”. Jeśli ktoś nie widzi z powodu całkowitego bielma rogówki czy dojrzałej zaćmy, to możemy odwrócić tę sytuację i przywrócić wzrok za pomocą operacji zaćmy lub przeszczepienia rogówki. Niestety, jeśli przyczyną są niektóre ciężkie choroby takie jak uszkodzenie nerwu wzrokowego albo też długotrwałe, całkowite odwarstwienie siatkówki, to na razie nie mamy takich możliwości. Istnieją bariery, których na razie nie potrafimy ominąć.

W jakim kierunku rozwija się polska okulistyka?
Ostatnie lata to złota era mikrochirurgii oka, czyli chirurgii z wykorzystaniem mikroskopu operacyjnego, ale także czas ciągłego rozwoju technik laserowych. Ważne są także nowe metody obrazowania z optyczną koherentną  tomografią na czele. Jeśli chodzi o Polskę to myślę, że w tej chwili nie mamy powodów, żeby mieć kompleksy w porównaniu z innymi krajami. Zarówno w większych ośrodkach akademickich, jak i mniejszych szpitalach, poziom chirurgiczny jest bardzo wysoki, zbliżony albo taki sam, jak w krajach Europy Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych. Uważam, że ostatni czas, a szczególnie ostatnich kilkanaście lat, był bardzo dobrym okresem dla rozwoju chirurgii okulistycznej w Polsce. Mamy znakomitych lekarzy, chirurgów, zaangażowanych naukowców, bardzo dobre kadry, jednak potrzebne są też środki oraz administracyjne uwarunkowania, żebyśmy mogli jak najlepiej dbać o poziom zdrowia naszych pacjentów. Przyszłość jest zależna bowiem od wielu czynników.