Strona główna WYWIAD Osobowości medycyny: prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik

Osobowości medycyny: prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik

5999
PODZIEL SIĘ

Nad czym obecnie pracuje Pan ze swoim zespołem?
Myślę, że podzieliłbym nasze zainteresowania badawcze na dwie główne grupy. Część prac, które wykonujemy w Samodzielnym Publicznym Klinicznym Szpitalu Okulistycznym w Warszawie, w Katedrze i Klinice Okulistyki, to badania kliniczne dotyczące zastosowania nowych technik, głównie w mikrochirurgii. Jest to zastosowanie lasera femtosekundowego w chirurgii zaćmy, technik endoskopowych w chirurgii jaskry czy optycznej koherentnej tomografii w operacjach przeszczepu rogówki. Drugim kierunkiem zainteresowań są badania z pogranicza okulistyki, biologii molekularnej oraz genetyki. Współpracujemy z kilkoma znakomitymi ośrodkami w różnych miejscach w Polsce, badając genetyczne uwarunkowania jaskry, zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, dystrofii rogówki czy chorób nerwu wzrokowego.

Co może Pan polecić lekarzom w zakresie dbałości o własny wzrok? Pan ma piękne, wyraźne oczy, które widzą wiele. Więc co może zrobić lekarz, żeby nie niszczyć swojego wzroku i by ten organ służył jak najdłużej w jego pracy?
Dziękuję za tak ciepłe słowa. Myślę, że poza zaangażowaniem w pracę lekarza i dbanie o pacjentów, należy także starać się pamiętać o własnym zdrowiu. Narząd wzroku jest częściowym odbiciem zdrowia całego organizmu. Trzeba pamiętać o potrzebie odpoczynku. Zalecany jest zdrowy tryb życia, możliwie dobre odżywianie. Znany jest niekorzystny wpływ palenia tytoniu na wiele chorób; przyspiesza on także te dotyczące oczu. Musimy uważać z promieniowaniem ultrafioletowym,  w warunkach dużego nasłonecznienia stosować okulary przeciwsłoneczne.  Szczególnie po 40., 50. roku życia niezbędne jest regularne badanie okulistyczne. Gdyby coś się działo, można wtedy szybciej zapobiec  następstwom choroby.

Lubisz wersję papierową? Zajrzyj tutaj

Przeszczepia Pan tkanki przedniego odcinka gałki ocznej. Kto może być ich biorcą?
Zajmuję się przeszczepianiem rogówki, czyli najbardziej wysuniętej, przezroczystej części oka. Jako chirurg przedniego odcinka oka zajmuję się także operacjami zaćmy i operacjami przeciwjaskrowymi, wykonuję również zabiegi wieloproceduralne. Biorcą rogówki może być pacjent, którego niska ostrość wzroku wynika z nieprzezierności lub nieprawidłowości optycznych spowodowanych nieregularnym kształtem tej tkanki. Biorcą może być również osoba, u której doszło do perforacji, czyli przerwania ciągłości rogówki, grożącego infekcją i utratą gałki ocznej. Do rzadszych przyczyn należy niepoddające się leczeniu farmakologicznemu infekcyjne zapalenie rogówki.

Czy osoba z wadą wzroku może pośmiertnie zostać dawcą?
Tak. Osoba z wadą wzroku w wielu przypadkach może być dobrym dawcą rogówki. Wynika to z faktu, że o ewentualnej wadzie wzroku stanowi najczęściej nie sam kształt rogówki, tylko długość gałki ocznej. Jest jednak ograniczenie – osoba, która przeszła operacyjną laserową korekcję wady wzroku, czy też inny chirurgiczny zabieg na rogówce korygujący wadę wzroku, nie powinna być dawcą rogówki. Taka rogówka nie jest już właściwa do większości z przeszczepów. Można ją jednak zastosować do przeszczepu warstwowego, do przeszczepu tylnej części rogówki, czyli komórek śródbłonka, które nie były naruszane podczas zabiegu laserowego.