Strona główna WYWIAD Osobowości medycyny: prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik

Osobowości medycyny: prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik

5999
PODZIEL SIĘ

Czy okulistyka współpracuje w tej chwili z naukowcami, którzy dążą do tego, by mikroprocesory przeszczepiać wprost do oka?  Czy jesteśmy już gotowi w Polsce na takie próby?
Takie próby są już wykonywane w innych krajach, ale to jeszcze badania eksperymentalne. Mamy nadzieję w przyszłości także włączyć się w ten nurt, dotyczący implantacji mikrochipów, odbiorników do wnętrza gałki ocznej w okolicę siatkówki. Ponieważ są to badania wiążące się z ogromnym poziomem kosztów, jak zresztą wdrażanie każdej zupełnie nowej technologii medycznej, w Polsce takie procedury nie są jeszcze wykonywane.

Czy osoby po przeszczepie rogówki mogą pływać, latać, nurkować?  
Jeśli jest to konieczne, lecieć samolotem można już następnego dnia po operacji, wyjątkiem jest przeszczep warstwowy tylny, kiedy podczas zabiegu podawane jest powietrze do komory przedniej oka. W tym przypadku, ze względu na zmiany ciśnień i niebezpieczeństwo dużego wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, nie należy podróżować samolotem przez dwie, trzy doby. Później nie jest to zabronione. Należy natomiast dbać o oko po zabiegu, ponieważ w pierwszych miesiącach po operacji ma ono większą skłonność do wysychania. Podczas podróży należy je nawilżać, stosować krople, maści, ale zasadniczo nie jest to problemem.

Jak długo trwa „okres ochronny” po przeszczepie?
Trochę zależy to od rodzaju przeszczepu. Zwykle nawet przez pierwszych kilka lat nie zalecamy pacjentom pływania, szczególnie w basenach czy w jeziorach, czyli w takich akwenach, gdzie może być większe ryzyko kontaminacji. Z kilku powodów – oczy po przeszczepie drążącym mają często osłabioną barierę nabłonkową. Przez to do rogówki mogłyby łatwiej wnikać patogeny: bakterie czy grzyby. Drugim powodem jest to, że zwykle w ciągu kilku lat po przeszczepie, u większości pacjentów stosujemy miejscowo krople sterydowe. Działają one miejscowo immunosupresyjnie, zabezpieczają przed odrzuceniem przeszczepu, ale niestety osłabiają też odporność oka, czyli naturalna reakcję ochronną  przed infekcją. W pierwszych miesiącach po przeszczepie niezalecany jest też wzmożony wysiłek fizyczny. Po przeszczepie drążącym gałka oczna pozostaje osłabiona, więc u pacjentów po tym zabiegu sporty wyczynowe czy sporty walki, które mogą wiązać się z urazami oka, nigdy już nie są wskazane. Przeszczepy warstwowe, szczególnie przeszczep warstwowy tylny, w mniejszym stopniu naruszają integralność oka, tak więc szybciej można wrócić do pełnej aktywności.

Generalnie pacjent po przeszczepie może żyć jednak normalnie?
Tak. Najwięcej ograniczeń dotyczy pierwszych kilku tygodni, potem kilku miesięcy po przeszczepieniu.  Zwykle po kilku latach nie ma już potrzeby stosowania kropli i można wrócić do w pełni normalnego trybu życia.