Strona główna PACJENT W CENTRUM Podróżowanie z dzieckiem. Niemożliwe? Możliwe!

Podróżowanie z dzieckiem. Niemożliwe? Możliwe!

2069
PODZIEL SIĘ

Artykuł ukazał się w Medical Maestro Magazine, Vol. 2, s./p. 149-296

Podróżowanie i spędzanie urlopu z małymi dziećmi budzi wiele emocji. Dla niektórych par, które przed pojawieniem się na świecie potomka lubiły aktywnie spędzać wakacje, podróż z maluchem wydaje się nie do zrealizowania, dla innych wręcz przeciwnie: jest to radość i zarazem wyzwanie. Czy dzieci powinny jechać z rodzicami na wakacje, czy też na czas urlopu rodziców pozostać pod troskliwą opieką babci, niani lub przyjaciół? A może wraz z pojawieniem się potomstwa należy zmodyfikować swoje plany i zamiast w daleką podróż wybrać się nad pobliskie jezioro?

Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż oczekiwania i potrzeby każdej rodziny są inne. Jednak spróbujmy przyjrzeć się tym kwestiom, które powinny mieć decydujący wpływ na podejmowaną przez nas decyzję.

Lubisz wersję papierową? Zajrzyj tutaj

Okazuje się, że wielu rodziców uważa urlop bez dzieci za czas, który wcale nie cieszy tak bardzo, jak by tego oczekiwali. Tęsknią za swoimi pociechami, martwią się o nie i trudno im przestać telefonicznie sterować opiekunami, a także bez przerwy kontrolować, jak się czuje ich maluch. Są jednak i takie rodziny, które mają podczas roku tyle okazji do wspólnego przebywania, że intuicyjnie czują, iż każdemu z członków rodziny przydałby się urlop… od pozostałych. Dzieci również odmiennie znoszą rozłąkę z rodzicami. Pamiętajmy, że najmłodsze z nich nie mają jeszcze ukształtowanego poczucia czasu i tydzień rozłąki może być dla nich emocjonalną katastrofą. Dla innych miesięczny pobyt u babci stanie się jednym z radośniejszych wspomnień z dzieciństwa.