Strona główna PODRÓŻOWANIE Skandynawski raj. Krajobraz na wyciągnięcie ręki – Kierunek: Bergen i Oslo (Norwegia)

Skandynawski raj. Krajobraz na wyciągnięcie ręki – Kierunek: Bergen i Oslo (Norwegia)

Mówi się, że Norwegia jest „skandynawskim rajem”, co wynika z połączenia pięknych krajobrazów przyrody, jednych z najlepszych warunków dla wielodzietnych rodzin oraz życzliwego, pomocnego zachowania mieszkańców. Wybierzmy się więc na wycieczkę po Norwegii – do Oslo i Bergen.

2689
PODZIEL SIĘ

Artykuł ukazał się w Medical Maestro Magazine, Vol. 5, s./p. 593-740

norwegia1

BERGEN
Wjeżdżając do Bergen, istniejącego od ponad 900 lat miasta, należy mieć u boku parasol lub kurtkę przeciwdeszczową, ponieważ deszczowa pogoda w całym kraju zapewniła mu miano jednego z najbardziej deszczowych w Europie. Według danych klimatologicznych, pada tam przez 235 dni w roku!

bergen2Co do samej temperatury, wcale nie jest tak zimno, jak mogłoby się wydawać, głównie dzięki Golfstromowi, czyli Prądowi Zatokowemu. To nie jest jednak ten sam deszcz, który pada w Polsce i przeszkadza nam w wędrówkach – to tzw. shower, czyli lekki deszczyk.

bergen5Kiedy już zabezpieczeni przed deszczem rozejrzymy się wokół, zobaczymy jedno z najbardziej znanych obrazów w kraju, czyli Bryggen. Bryggen to dzielnica starych, kolorowych hanzeatyckich budynków handlowych. Obecnie mieszczą się w nich muzea, sklepy z pamiątkami, restauracje, kawiarnie oraz klimatyczne puby.

W 1979 roku budynki zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Idąc obok nich, można poczuć się jak w bajce.