Strona główna PODRÓŻOWANIE Slow life na wodzie. Nautika 830 i 830 Soley

Slow life na wodzie. Nautika 830 i 830 Soley

Płyniesz z nurtem lub pod prąd. Kanałem, rzeką, jeziorami. Zawijasz do portu lub cumujesz przy brzegu. Zwiedzasz, obserwujesz przyrodę. Z wnukami, rodziną. To slow life na wodzie. Dostępne bez uprawnień. Rzeczywistość i przygoda dla każdego.

1951
PODZIEL SIĘ

Artykuł ukazał się w Medical Maestro Magazine, Vol. 15, s./p. 2073-2220

Czym jest droga? Tylko przeszkodą, niepotrzebną stratą czasu i energii? Czy może jednak sensem, powodem, dla którego wyruszamy, pełni wewnętrznej pasji? Cel? Tak, jest gdzieś tam, na końcu. Czasem to on liczy się przede wszystkim, jest sednem marzeń, źródłem sukcesu. Lecz tym, co nas kształtuje, jest droga, wysiłek włożony w jej pokonanie, w zwycięstwo nad nią i nad nami samymi.

Nautika 8302Są drogi łatwe, oczywiste, dobrze oznaczone i przez to mentalnie bezpieczne; są też pierwotniejsze, nieoznaczone i wymagające. Nigdy nie wkroczy się ponownie na tę samą drogę, tak jak nigdy nie wejdzie się dwa razy do tej samej rzeki. Wody na nas nie czekają – gdy przeminą, traci się okazję, niepowracającą już nigdy. Tak, jako metafora drogi rzeka nadaje się wyśmienicie. Podróże lądem są, wiemy to i czujemy, banalne i zanadto praktyczne. Rzeki, nawet te uregulowane, obudowane przystaniami i marinami, wiją się ze znanych tylko im powodów. Spięte kanałami tworzą gęstą sieć, którą powinien wybrać ten, kto nie obawia się ich natury.

Nautika 8304 Nautika 8303

W ten, nieco ukryty, schowany sposób można przepłynąć od Bydgoszczy do Szczecina, a nawet dalej na zachód, wzdłuż wybrzeża morskiego, aż do Belgii lub w przeciwnym kierunku: płynąc Wisłą na południe Polski.


Zgodnie z art. 37a ust. 2 Ustawy o sporcie
z dnia 25 czerwca 2010 r. (Dz. U. Nr 127, poz. 857
z późn. zm.) nie wymaga się posiadania uprawnień
turystyki wodnej na jachty motorowe o mocy silnika
do 75 kW, długości kadłuba do 13 m i maksymalnej
prędkości do 15 km/h


Liczne pętle i szlaki rzeczne to doskonała okazja dla wypróbowania czegoś nowego. To może jacht? To może Delphia i jej Nautika 830 i 830 S? Cow niej wyjątkowego? Nade wszystko to kompaktowy, motorowy jacht, posiadający kategorię projektową C, który został stworzony, aby pływać nim po śródlądowych szlakach: jeziorach, zatokach i rzekach, a nawet dalej wzdłuż morskiego brzegu (przy wietrze maksymalnie do 6°B i odpowiednio 8°B). Sprawdzi się, gdy liczy się przede wszystkim swobodna podróż, bez niepotrzebnego ciśnienia, bez pośpiechu. Najlepiej z rodziną czy niewielkim gronem przyjaciół. Długość całkowita jachtu to 8,30 m, z maksymalną szerokością 2,90 m. Zanurzenie do 47 cm daje możliwość cumowania w nadrzecznych marinach czy bindugach. Moc wbudowanego silnika wynosi maksymalnie 30 KM dla modelu
830 lub 50 KM dla 830 S.

Nautika 8306

A jak już mamy jacht? To może Wielkopolska? Szczególnie pływanie po tym regionie może sprawić znaczną przyjemności. Tak z uwagi na jego przyrodę – bogatą i przyjazną, liczne średniej wielkości miasta z przystaniami, jak również na bardzo dobre zagospodarowanie szlaków wodnych, tworzących słynną Wielką Pętlę Wielkopolski. Umożliwia ona podróż od Odry po Wisłę – albo prostą drogą przez krótki odcinek Warty, potem Noteci i Kanał Bydgoski, albo na południe wzdłuż Warty i dalej na północ Kanałem Ślesińskim. Nautika to przecież typ houseboat, którą powinno się pływać spokojnie, w letnie dni, sunąc w dal bez trosk. To jacht dający odpocząć, łatwy w prowadzeniu, urządzony przestronnie i przytulnie.

Nautika 8305

Z wodą należy się związać, zaakceptować ją. Gdy podróżujemy samochodem, możemy w każdej chwili zatrzymać się, wysiąść i odejść. Podróż po rzekach i jeziorach rządzi się swoimi prawami, nie jest dla niezdecydowanych, próżnych – wymaga inteligencji, także tej emocjonalnej.

Zespół Redakcyjny
i MS-Yachts.pl