Strona główna WYWIAD SUPER HIP / SUPER KNEE PIERWSZY ZABIEG W POLSCE Osobowości medycyny: Dr...

SUPER HIP / SUPER KNEE PIERWSZY ZABIEG W POLSCE Osobowości medycyny: Dr n. med. Milud Ibrahim Shadi

Dr n. med. Milud Ibrahim Shadi – specjalista w zakresie ortopedii i traumatologii. Pracuje w ORTOP Poliklinice w Poznaniu, a także w Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym im. W. Degi w Poznaniu. Absolwent Uniwersytetu Alfatah w Trypolisie na Wydziale Lekarskim. W 1996 r. odbył specjalizację w zakresie ortopedii i traumatologii ruchu pod kierunkiem prof. Witolda Marciniaka. W 2003 r. uzyskał tytuł doktora nauk medycznych. Zajmuje się ortopedią dziecięcą i dorosłych, wrodzonymi wadami stóp końsko-szpotawych, badaniami stawów biodrowych u dzieci i niemowląt. Stosuje metodę Ilizarowa w wydłużaniu kończyn. W maju 2015 r. wraz z zespołem lekarzy przeprowadził pierwszą w Polsce operację typu super hip / super knee, która pozwala na naprawienie złożonej deformacji stawu biodrowego oraz kolanowego. Członek wielu towarzystw naukowych. Wierzy w rozmowę z pacjentem i kontakt z dzieckiem i jego rodziną. Prywatnie zapalony maratończyk.

10753
PODZIEL SIĘ

Shadi3

A.R.: Jak się teraz czuje Dominik?
Czuje się dobrze, jest już w domu. Był rehabilitowany, jest pod moją kontrolą w Poliklinice ORTOP w Poznaniu. W kolejnym etapie musimy przygotować go na to, aby za rok przeszedł pierwsze wydłużanie. Skrócenie jego kończyny dolnej w tej chwili jest w granicach 7 cm. Jego prognozowane skrócenie w momencie zakończenia wzrastania (16. rok życia) wynosi około 16 cm. W związku z tym w tej chwili wyrównujemy mu skrócenie podklejając  obuwie, by następnie za rok wydłużyć nogę. Wszystko po to, by tkanki miękkie, które mobilizowaliśmy i zmieniliśmy im lokalizację, otwierając więzadła w kolanie, zaadaptowały się przez ten rok i przyjęły nowe funkcje, dlatego ten okres oczekiwania na wydłużenie to minimum rok. Kolejny etap, wydłużanie, odbędzie się za 4 lata.

A.R.: Ta metoda jest nadzieją dla polskich pacjentów z wrodzonym niedorozwojem kości udowej?
Tak, jest to jedna z metod, która rzeczywiście w grupie chorych, którzy mają takową przypadłość działa najlepiej. Wrodzony niedorozwój uda występuje nie tylko w Polsce, ale we wszystkich krajach na świecie, choć nie pojawia się zbyt często – u około 1 na 50 000 urodzonych dzieci.

A.R.: Czy wiek pacjenta podczas operacji ma znaczenie?
Oczywiście, im wcześniej operacja zostanie wykonana tym lepiej. Wcześniej oznacza w tym przypadku, że operacje zaczyna się między 2. a 3. rokiem życia, czasami nawet do 4. roku życia. To najlepszy wiek do wykonania takiego zabiegu.

A.R.: W przypadku tak rzadkiego i poważnego schorzenia zapewne po wyleczeniu pacjenta czuje Pan olbrzymią satysfakcję?
Tak, za każdym razem odczuwam ogromną satysfakcję. Szczególnie kiedy wszystko przebiega zgodnie z planem od momentu rozpoczęcia do końca. Chirurg zawsze żyje w dużym stresie. Nieważne czy wykonuje poważną operację, czy mniejszy zabieg, zawsze jest to stresujące, relaksuje się dopiero wtedy, kiedy widzi, że wszystko jest dobrze.

A.R.: Każda operacja jest wyzwaniem?
Zgadza się. Dla mnie w medycynie 1+1 nie równa się 2. Czasami te z pozoru najprostsze przypadki potrafią być trudne, czasochłonne, a czasami trudne okazują się łatwiejsze niż przewidywaliśmy.