Strona główna WYWIAD WYWIAD EXCLUSIVE Zarządzający w medycynie: Dr n. med. Maciej Hamankiewicz

WYWIAD EXCLUSIVE Zarządzający w medycynie: Dr n. med. Maciej Hamankiewicz

Dr n. med. Maciej Hamankiewicz podczas wywiadu opowiada m.in. o działalności samorządu lekarskiego, zatrudnianiu lekarzy z innych krajów oraz współpracy Polski z Ukrainą. Porównuje sytuację polskiej służby zdrowia z zagraniczną oraz sposoby zatrudniania lekarzy i lekarzy dentystów. Odpowiada także na pytanie Redaktor Naczelnej, kim jest dobry lekarz i dlaczego powinien być humanistą.

7687
PODZIEL SIĘ

Wywiad ukazał się w Medical Maestro Magazine, Vol. 12, 1629-1776

Dr n. med. Maciej Hamankiewicz – Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej od 2010 r., specjalista chorób wewnętrznych. Kierownik oddziału wewnętrznego w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie. Od ponad dwudziestu lat w Śląskiej Izbie Lekarskiej i w Naczelnej Izbie Lekarskiej, delegat na Krajowy Zjazd Lekarzy i Okręgowy Zjazd Lekarzy. W latach 2001–2009 Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach, wcześniej – Skarbnik Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach. Od ostatnich dwóch kadencji – Wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach. Aktywny działacz towarzystw naukowych. Od lat w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, w tym roku – wybrany do Zarządu Głównego PTL na kolejną kadencję. Pomysłodawca zdarzeń szkoleniowych dla lekarzy w Śląskiej Izbie Lekarskiej. W Naczelnej Izbie Lekarskiej zarządzający projektem ogólnopolskich szkoleń dla młodych lekarzy z zakresu komunikacji i prawa. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, odznakami: Zasłużony dla Rozwoju Kultury, Zasłużony dla Województwa Śląskiego, Zasłużony dla Lekarzy, Gloria Medicinae i innymi. Laureat plebiscytu „Najlepszy Lekarz Śląska 2000”. Lekarz, samorządowiec, humanista.

Maciej Hamankiewicz: Media nie zawsze są pozytywne. Niedawna sprawa: pokój dekontaminacyjny, przychodzi lekarz i tłumaczy, że tylko miękkim butem typu Crocs badał pacjenta. Jego postępowanie jest do oceny rzecznika odpowiedzialności i być może sądu lekarskiego, nie mnie tu wyrokować. Ale zadam inne pytanie Pani: jak to możliwe, że takie nagranie z kamery przemysłowej jest dostępne? Ktoś się postarał, żeby to nagranie trafiło do mediów. To ja się pytam, jakie jeszcze nagrania wyciekły? Nie ze względu na to, że ja chcę bronić tego lekarza, nie! Ja się tylko pytam, jakie inne filmy zostały wyniesione, czy one nie są na YouTubie? Nie chodzi tylko o tę osobę, o tego lekarza. Ale chodzi też o pacjentów. Ktoś to ogląda i myśli: ja skądś znam tę kobietę…

Magdalena Szumska: „…ma pani piękne nagranie…”
„…bo my byśmy chcieli to zamieścić na YouTubie.”

Wrócimy do tego, bo to nie powinno się wydarzyć.
Zadała mi Pani pytanie o odznaczenia, jeszcze przed nagraniem. A może pyta mnie Pani o to, jak oceniam polskich prezydentów?

Nie pytam (śmiech)!
Dla mnie największym prezydentem Rzeczypospolitej był Lech Wałęsa, bo wyprowadził wojska radzieckie z Polski i zapanowała dzięki temu prawdziwa wolność. Ona ma różne zakręty, ta wolność, ale przynajmniej jest demokracja, o czym przekonał się Bronisław Komorowski. A że to kręta droga, to przekona się jeszcze niejeden.