Strona główna WYWIAD Zarządzający w medycynie: Lek. stom. Leszek Dudziński

Zarządzający w medycynie: Lek. stom. Leszek Dudziński

2926
PODZIEL SIĘ

(…) utworzenia szpitala, który wzorował się na ośrodku medycznym
w Heidelbergu, czyli ukierunkowanego na zagadnienia neurologii,
schorzeń głowy i szyi


Równocześnie powstało laboratorium tworzenia komórek macierzystych.
Nasze kliniki były związane z koncepcją badań nad stosowaniem komórek macierzystych w różnego rodzaju schorzeniach. Tematem wiodącym jest kwestia interdyscyplinarnego podejścia m.in. do problemu otyłości, szczególnie jeśli pacjent ma na pozór niepowiązane ze sobą dalsze dolegliwości nosa w postaci widocznej otyłości, a także krzywej przegrody, do tego jeszcze cierpi na nadciśnienie czy ma podwyższony poziom cholesterolu. Przykładowo ktoś ma jedną dziurkę niedrożną, to może mieć dalszych tyle schorzeń, że nie bardzo będzie chciał w to uwierzyć! A my to udowadniamy i jeszcze do tego chcemy spróbować dyskutować, w jaki sposób na te negatywne zmiany można by było wpłynąć. To jest szereg doprawdy interesujących zagadnień.

Lubisz wersję papierową? Zajrzyj tutaj

Mnie bardzo interesuje realizowany przez Państwa projekt, który, myślę, wynika ze specyfiki Państwa Uniwersytetu, zmierzający do rozbudowania infrastruktury do prowadzenia badań nad pomiarami w obrębie twarzoczaszki wraz z rekonstrukcją całego jej szkieletu. To jest unikalny projekt medyczny.
Tak, to się wiąże z zagadnieniami, o których mówiłem, z tematami autootolaryngologii i chirurgii głowy i szyi, gdyż projekt dotyczy poszukiwania przyczyn zaburzeń drożności dróg oddechowych w strukturze kostnej. Do tego trzeba dodać element, który funkcjonuje w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie i nazywa się Ośrodkiem Leczenia Wad, czyli również i tych wad związanych ze środkowym odcinkiem czaszki, chociażby rozszczepów podniebienia. My tę infrastrukturę mamy już prawie zrealizowaną. Będziemy gotowi w granicach listopada i pierwsze, co będziemy mierzyli, to tempo kuracji, szczególnie to dotyczące zaburzeń oddychania, choć nie tylko. Będziemy również próbowali przygotować za pomocą drukarek modele wewnątrzustne do planowania leczenia w przypadku zaburzeń rozwojowych. Są to metody stosowne przy np. planowaniu leczenia dzieci z rozszczepami podniebienia jednostronnymi, obustronnymi, i to jest jeden z elementów tego systemu. Drugi element jest w Szpitalu Dziecięcym, trzeci jest już na oddziale otolaryngologii. Cały projekt to jest budowanie systemu – holistycznego podejścia do tematu. Pomiary czaszki będą jednym z elementów rozwiązywania tych problemów. To jest bardzo ciekawe zagadnienie.

Ciekawe i bardzo szerokie. To wszystko jest intrygujące, a projekt unikalny. A o Uniwersytecie w Olsztynie mówi się za mało i obiecuję też, że opowiem o nim w zupełnie osobnym kontekście.
Myślę, że taką ciekawą osobą byłaby postać Pana Profesora Maksymowicza, byłego ministra zdrowia i opieki społecznej, obecnego dziekana, ponieważ w głowie Pana dziekana powstaje, oczywiście w porozumieniu z Panem rektorem, koncepcja tworzenia takiego Collegium Medicum na bazie tych struktur, które już funkcjonują. Sądzę, że to będzie następny etap przeobrażeń Uniwersytetu. Mamy tutaj, jeśli chodzi o takie inwestycje, dość ciekawe eksperymenty. Zapraszamy Panią serdecznie, pokażemy.

Bardzo chętnie. Niedługo będę na Mazurach na II Międzynarodowym Festiwalu Filmów Medycznych i z przyjemnością Państwa odwiedzę.
Zapraszamy.

Dziękuję za zaproszenie i za rozmowę.
Dziękuję.