Strona główna WIZERUNEK Analiza kolorystyczna a wizerunek osobisty

Analiza kolorystyczna a wizerunek osobisty

Kolory otaczają nas wszędzie. Są w pomieszczeniach, w których przebywamy, a przede wszystkim w naszych szafach. Mają ogromne znaczenie dla naszego wizerunku i są sygnałem wysyłanym odbiorcom. Warto przyjrzeć się im bliżej i odkryć te najkorzystniejsze dla naszego typu urody. W jakie kolory warto się ubierać? Analiza kolorystyczna da Ci odpowiedź na to pytanie.

3525
PODZIEL SIĘ

Artykuł ukazał się w Medical Maestro Magazine, Vol. 7, s./p. 889-1036

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego w określonych kolorach czujesz się dobrze i dlaczego to one dominują w Twojej szafie, zaś inne nie są Twoimi ulubionymi i rzadko po nie sięgasz? Czy wiesz, że w danych barwach Twoja skóra i twarz wyglądają świeżo i promiennie, a inne sprawiają wrażenie, że oczy gasną, usta bledną i wyglądasz na bardziej zmęczonego? Dzieje się tak dlatego, że Twój typ urody nie współgra z kolorem ciepłym lub chłodnym, który nosisz bardzo blisko twarzy. Warto zatem poznać swój typ urody, by świadomie wybierać kolory. Poznać swoją paletę barw i umieć nimi kierować, aby stworzyć swój indywidualny styl.

Analiza kolorystyczna to podstawa w kreowaniu wizerunku biznesowego skierowana do kobiet i mężczyzn. Jest jednym z najważniejszych elementów stylizacji. Wykorzystuje podział wszystkich barw na chłodne i ciepłe. Teorię harmonii barw ustanowił w latach dwudziestych minionego stulecia nauczyciel malarstwa Johannes Itten, a intensywnie rozwinęła się ona w Stanach Zjednoczonych. Podczas spotkań ze swoimi uczniami poprosił ich o udział w niezwykłym zadaniu, które polegało na namalowaniu obrazu w barwach jak najbardziej dla nich odpowiednich. Malarz bezbłędnie potrafił wskazać, która praca należy do kogo i dał tym samym dowód na to, że każdy człowiek posiada indywidualną paletę barw harmonizującą z jego typem urody. Nauka nad kolorami przyniosła efekty w postaci przypisania zestawów barw i odcieni zgodnych z tymi, które występują w naturze, w porach roku. Podział zgodny z czterema porami roku wynika z doskonałej harmonii barw i połączeń, jakie możemy zobaczyć w danej porze, z ich odpowiedniego nasycenia oraz dominacji niebieskiego lub żółtego koloru w przyrodzie.