Strona główna WIZERUNEK Dobór ubrań medycznych do wzrostu i figury mężczyzny

Dobór ubrań medycznych do wzrostu i figury mężczyzny

3477
PODZIEL SIĘ

Artykuł ukazał się w Medical Maestro Magazine, Vol. 13, s./p. 1777-1924

Gdy zapytamy o pierwsze skojarzenie z funkcją lekarza, odpowiedzi padną różne, ale z pewnością jedną z nich będzie biały fartuch. Tak jest zresztą z większością zawodów – od dziecka uczymy się łączyć dane profesje z określonym strojem. Biały fartuch nie jest jednak regułą. Współcześnie producenci proponują wiele kolorów i fasonów odzieży dla personelu medycznego czy kadry zarządzającej, jednakże należy przyjąć, że dbałość o aparycję w branży medycznej jest niezwykle istotna. Zadbany i czysty wygląd świadczy o profesjonalizmie, higienie, o poważnym traktowaniu pracy i szacunku dla pacjenta – pozytywne wrażenie z pierwszego spotkania może rozwiać jego obawy i wątpliwości. Warto więc zadbać, aby dobrze się prezentować, a przy tym czuć się wygodnie w swoim ubiorze w czasie pracy.

Przy odpowiednim doborze odzieży u mężczyzn należy zwracać szczególną uwagę na wzrost, obwód w klatce piersiowej oraz obwód w pasie. Mężczyźni, podobnie jak kobiety, powinni swoje ubrania dobierać odpowiednio do sylwetki. Wbrew pozorom nawet w przypadku mężczyzn ma to duże znaczenie dla wyglądu i własnego samopoczucia. Choć o figurach mężczyzn mówi się rzadziej niż o sylwetkach kobiet, to zostały określone cztery rodzaje sylwetek męskich.

Typy męskiej figury
Pierwszy typ figury męskiej to ołówek. Są to mężczyźni z natury szczupli i wysocy. Proporcje bioder, nóg i klatki piersiowej są u nich raczej równomiernie rozłożone, dlatego nie jest im trudno dopasować ubiór i wyglądać dobrze. Panowie o tym typie sylwetki mogą nosić niemal wszystko, pamiętając jednak o tym, aby ich odzienie nie wydłużało jeszcze bardziej ich sylwetki. Aby nadać sobie poważniejszego wyglądu i poszerzyć ramiona, można na górną część ciała założyć kilka warstw ubrań, nosić dwurzędowe marynarki bądź założyć spodnie w jaśniejszej barwie niż góra.

Drugim rodzajem męskiej sylwetki jest gruszka. Panów o takiej posturze cechują mocne, umięśnione plecy, rozbudowana klatka piersiowa, zgrabne nogi, ale niestety często również wystający brzuch. Przy dobieraniu ubrań mężczyźni powinni pamiętać o maskowaniu brzucha i eksponowaniu innych atutów figury – jak zgrabne biodra czy ręce. Warto zakładać gładkie bluzy i koszulki oraz spodnie z rozszerzanymi nogawkami, aby zrównoważyć proporcje sylwetki.