Strona główna WYWIAD FDI OD STRONY MERYTORYCZNEJ TO MOJE DZIECKO Osobowości medycyny: Prof. dr hab....

FDI OD STRONY MERYTORYCZNEJ TO MOJE DZIECKO Osobowości medycyny: Prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak

Prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak – przewodnicząca Komitetu Naukowego Światowego Kongresu Dentystycznego FDI Poznań 2016. Specjalista II stopnia z zakresu chirurgii stomatologicznej. Kierownik Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Organizator i współorganizator międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych. Właściciel prywatnej Kliniki Stomatologicznej DUO-MED we Wrocławiu.

4539
PODZIEL SIĘ

Bardzo się cieszę. Jestem z Poznania.
Ja mieszkam w takiej samej odległości od Krakowa, jak i od Poznania (uśmiech). Nie miejmy sentymentów do miast, z których tak naprawdę jesteśmy. Wydaje mi się, że przygotowanie merytoryczne i lokalowe jest najważniejsze, bo uczestnicząc na świecie w poprzednich wydarzeniach widzieliśmy, że przyjeżdża naprawdę wielu uczestników, ale co jest również ważne – bardzo wiele firm. Myśląc o FDI w Poznaniu, aby pokazać w sposób ciekawy, co się dzieje w stomatologii na świecie, stwierdziliśmy, że sposób prezentacji jest bardzo ważny. Pojawił się więc pomysł, aby stworzyć pawilony tematyczne czy też dotyczące poszczególnych krajów, tak jak na przykład pawilon Polski, w którym będziemy mogli zaprezentować nasze marki czy pawilon, w którym będą wydawnictwa książkowe czy magazynowe. Będzie to miejsce, w którym będzie wszystko w jednym rodzaju. Wymaga to oczywiście odpowiedniego przygotowania, zachęcenia i pokazania, że tutaj jest coś fajnego. W podobny sposób będą przygotowane pawilony państw z całego świata. Taki rodzaj atrakcji w obrębie charakterystyki targowej jest również dość ważny, tak samo jak liczba dodatkowych zdarzeń, które będą się działy.

Marzena Dominiak2

Wielu dentystów, z którymi rozmawiam, mimo wszystko utożsamia FDI z CEDE. „Będzie trochę więcej gości, ktoś przyjedzie ze świata i na tym tyle”, ale to przecież kolosalna różnica!
Zdecydowanie jest różnica. Nie jest to konferencja, którą możemy porównać do jakiejkolwiek, która do tej pory się odbyła. Jeżeli nawet mieliśmy spotkania czy kursy toczące się w dwóch czy trzech równoległych salach, to jednak jest to namiastka tegorocznego spotkania dlatego, że tu same wykłady będą toczyły się w sześciu równoległych salach. Musimy się zdecydować, który z tych wykładów jest dla nas najciekawszy. Poza tym wykłady będą długie, będą trwały godzinę lub półtorej godziny, co stanowi przewagę nad tym, co czasami spotyka się na konferencjach. Ważne jest również to, że pomiędzy tymi równoległymi, sześcioma różnymi wykładami krajowymi i międzynarodowymi, będą również spotkania, tak zwane meet the expert, czyli godzinne spotkania z ekspertem, z którym można spotkać się twarzą w twarz, porozmawiać o różnych problemach, które dotyczą danego tematu. Oprócz tego będą kursy, prezentacje plakatów czy też tzw. short communication.

W jakim języku będą przeprowadzane wykłady?
W języku angielskim albo polskim, ale zawsze będzie tłumaczenie symultaniczne na polski lub angielski, zależnie od tego, jacy zgłoszą się uczestnicy. Będzie też sesja niemiecka i ukraińska, co jest nowością w organizacji konferencji przez FDI.