Strona główna WYWIAD FDI OD STRONY MERYTORYCZNEJ TO MOJE DZIECKO Osobowości medycyny: Prof. dr hab....

FDI OD STRONY MERYTORYCZNEJ TO MOJE DZIECKO Osobowości medycyny: Prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak

Prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak – przewodnicząca Komitetu Naukowego Światowego Kongresu Dentystycznego FDI Poznań 2016. Specjalista II stopnia z zakresu chirurgii stomatologicznej. Kierownik Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Organizator i współorganizator międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych. Właściciel prywatnej Kliniki Stomatologicznej DUO-MED we Wrocławiu.

4539
PODZIEL SIĘ

Czyli ten, kto nie mówi perfekcyjnie po angielsku, nie musi się obawiać, może być uczestnikiem konferencji?
Wszystko, co zostanie powiedziane po angielsku, będzie tłumaczone na polski, natomiast nasza sesja – polska – również będzie tłumaczona na angielski dla osób, które są z zagranicy, aby mogły posłuchać, co dzieje się w Polsce. Jeżeli ktoś na sesji polskiej będzie chciał mówić po angielsku, również jest taka możliwość, bo będzie to tłumaczone na polski. Wybór jest olbrzymi, wydaje mi się, że organizatorzy wyszli naprzeciw publiczności. Tak naprawdę chcemy pokazać, że jesteśmy na poziomie świata i tym musimy się pochwalić, że tutaj w Polsce niczego nam nie brakuje.

Często dentyści lubią chodzić na wykłady prowadzone przez zagraniczne nazwiska, zapominając o tym, że nasza rodzima stomatologia również ma cenione nazwiska i ma się czym pochwalić.
Mam nadzieję, że udało nam się zebrać znakomitych mówców z każdej dziedziny stomatologii. Będą naprawdę bardzo dobre wykłady zarówno krajowe, jak i międzynarodowe, praktycznie nie różniące się niczym, może jedynie kwestią języka – jeśli ktoś wybierze język ojczysty, a nie język angielski. Natomiast poziom tych wykładów moim zdaniem jest porównywalny, o czym świadczy również fakt, iż 5 osób z Polski zostało zaakceptowanych do sesji tak zwanej międzynarodowej. To dużo, bo zazwyczaj jest jeden lub dwóch reprezentantów. To również stanowi wyraz docenienia nauki, która dzieje się w Polsce.

Czy zaskoczyło Panią jakieś miejsce, z którego napłynęły zgłoszenia?
Zgłoszenia napływają naprawdę z całego świata, z Azji, Afryki, obecnie jest bardzo dużo zgłoszeń na przykład z Egiptu, z Iranu, czyli z państw, z których na naszych konferencjach zazwyczaj nie widać wykładowców ani uczestników. Jest bardzo dużo osób z różnych stron świata chętnych do wygłaszania plakatów czy tak zwanych short communication. Bardzo fajne jest to, że zupełnie inne nacje zgłaszają się i pokażą się u nas, niż te, z którymi przyzwyczailiśmy się obcować.

Włochy i Portugalia też się pojawią?
Oczywiście. To są kraje, które są reprezentowane już w samym programie głównym i wydaje się to bardzo cenne. Przybędą znakomici mówcy, tacy jak profesor Tonetti z Włoch czy profesor Alcoforado z Portugalii, czyli znakomici specjaliści na arenie międzynarodowej, jeśli chodzi o periodontologię czy implantologię. Naprawdę bardzo dobre nazwiska w szeroko pojętej stomatologii czy interakcji z medycyną ogólną.