Strona główna WYWIAD FDI OD STRONY MERYTORYCZNEJ TO MOJE DZIECKO Osobowości medycyny: Prof. dr hab....

FDI OD STRONY MERYTORYCZNEJ TO MOJE DZIECKO Osobowości medycyny: Prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak

Prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak – przewodnicząca Komitetu Naukowego Światowego Kongresu Dentystycznego FDI Poznań 2016. Specjalista II stopnia z zakresu chirurgii stomatologicznej. Kierownik Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Organizator i współorganizator międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych. Właściciel prywatnej Kliniki Stomatologicznej DUO-MED we Wrocławiu.

4539
PODZIEL SIĘ

Dobrze, że dotykamy tego zagadnienia, bo FDI mnie zauroczył, jestem dumna, że to wydarzenie odbędzie się u nas w Polsce, szczególnie dlatego, że tak bardzo dba o integralność medycyny. Stomatologia to nie samotna wysepka, tylko jedno z dzieci medycyny, tak samo traktowanych.
Tak, to są wrota do całego naszego organizmu i bez stomatologii nie ma możliwości, aby zostało osiągnięte zdrowie całego organizmu. Dlatego bardzo ważne jest, aby wszyscy stomatolodzy i lekarze zrozumieli, że tak naprawdę pacjent ma jeden organizm, o którego zdrowiu decydujemy na różnym poziomie, w zależności od pacjenta i tego, co mu dolega. Nie ma możliwości wyleczenia choroby przy zębie, jeżeli pacjent będzie chory na przykład na cukrzycę, która nie będzie leczona lub odwrotnie. Tak naprawdę wpływ chorób przyzębia ma również olbrzymie znaczenie na progresję przebiegu wcześniej wymienionej cukrzycy i wiemy o tym doskonale. Zęby mają wpływ też na wiele innych chorób np. układu sercowo-naczyniowego lub też niską masę urodzeniową noworodków i przedwczesne porody. Jest wiele takich obszarów, w których wpływ stomatologii jest duży. Podczas Kongresu powiemy również szerzej o wpływie witaminy D na stan układu stomatognatycznego i wzajemnych relacjach, jak to się dzieje i o czym ona decyduje. Witamina D to w tej chwili popularny temat, ale tak naprawdę wszyscy nie wiemy, jak ją zażywać, na co ona wpływa i czy naprawdę wpływa. Natomiast wydaje mi się, że znakomici prelegenci będą mogli pokazać nam, jak to robić i że to naprawdę ma duży wpływ.

Czy fizykoterapia również będzie przedmiotem któregoś z wykładów?
Fizykoterapia będzie przedmiotem wykładów, podejrzewam, że może nie sama fizykoterapia, ale fizjoterapia, jako jej szerszy aspekt. Będą prelegenci mówiący o zaburzeniach ze strony układu stomatognatycznego, czyli dysfunkcjach stawu skroniowo-żuchwowego czy bezdechach sennych, czyli o czymś, co tak naprawdę jest związane jak najbardziej z okluzją i jej zmianami. Będą to zarówno wykładowcy z Polski, jak i z zagranicy, więc będziemy mogli posłuchać wykładów na ten bardzo trudny, ale jakże potrzebny temat.

Czym konkretnie zajmuje się Pani podczas organizacji FDI?
Zajmuję się organizacją dotyczącą części naukowej, przy czym jestem przewodniczącą Komitetu Naukowego w Polsce i jestem oddelegowana jako członek Komitetu Międzynarodowego. Trzeba powiedzieć wyraźnie wszystkim, że to nie jest konferencja, którą sami tworzymy w Polsce. My tylko ją pomagamy organizować.

A to ważny wątek?
Tak, to jest konferencja, którą organizuje FDI, a my jesteśmy tylko lokalnym przedstawicielem, pomagamy w organizacji. Tak naprawdę ja mam głos w gronie całego Komitetu Naukowego, czyli około 20 osób, więc jako jedna z 20 mogę zadecydować lub pokazać, kto tak naprawdę w Polsce może mówić, kto ma dobre doświadczenie, ale mój głos nie jest decydujący. Chciałabym to podkreślić, bo czasami pojawiają się głosy, że możemy trochę pozmieniać, zgodnie z naszymi potrzebami, a tak naprawdę my nie możemy zrobić tego sami. Każda najmniejsza rzecz jest dyskutowana i decydowana przez centralę FDI, która znajduje się w Genewie, przez posiedzenie Komitetu Naukowego i to jest niezmierne ważne. Staram się dorównać poziomowi międzynarodowemu, pokazując, że jesteśmy na tym samym etapie, natomiast na pewno nie decyduję jednoosobowo o tym, co się dzieje.