Strona główna WYWIAD FDI OD STRONY MERYTORYCZNEJ TO MOJE DZIECKO Osobowości medycyny: Prof. dr hab....

FDI OD STRONY MERYTORYCZNEJ TO MOJE DZIECKO Osobowości medycyny: Prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak

Prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak – przewodnicząca Komitetu Naukowego Światowego Kongresu Dentystycznego FDI Poznań 2016. Specjalista II stopnia z zakresu chirurgii stomatologicznej. Kierownik Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Organizator i współorganizator międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych. Właściciel prywatnej Kliniki Stomatologicznej DUO-MED we Wrocławiu.

4539
PODZIEL SIĘ

Czy Genewa już zdziwiła się poziomem naszej stomatologii?
Wydaje mi się, że tak, dlatego że na samym początku były przedstawione trochę inne kierunki, które powinniśmy obrać, ustalając wykładowców czy też plan konferencji. Natomiast szeroko reprezentatywna grupa polskich wykładowców spowodowała, że aż 5 osób z Polski zostało przyjętych do grona międzynarodowych wykładowców. Mamy także aż 22 wykładowców, którzy będą mówili w języku polskim na sesji narodowej, tzw. national session, na której będą mogli przedstawiać własne osiągnięcia. Co nie znaczy, że muszą mówić w języku polskim, choć mogą. Jest to na tyle znacząca ilość osób, że stanowi to dla nas rodzaj uznania, że nasza wiedza jest na tym samym poziomie, że jesteśmy integralną częścią Europy i świata.

Możemy być dumni z polskiej stomatologii?
Wydaje mi się, że możemy być dumni z tego, co robimy, jak organizujemy, jak leczymy pacjentów, jakie robimy badania. Jesteśmy naprawdę na tym samym poziomie i możemy się tym pochwalić w ten właśnie sposób.

Jestem przekonana, że wielu dentystów chętnie przyjedzie na FDI do Poznania, bo po pierwsze – blisko, a po drugie brakuje wiedzy uporządkowanej. Pacjenci wciąż nie wiedzą, jak znaleźć specjalistę, a dentyści często nie wiedzą do kogo dalej skierować pacjenta.
Tak, oczywiście wiem, że takie problemy się pojawiają, wszyscy borykamy się z nimi na co dzień. Stąd m.in. takie spotkania, żeby wymienić się doświadczeniami, zobaczyć ewentualnie kto, gdzie, co prezentuje, jaki rodzaj pomocy pacjent może uzyskać lub lekarz dodatkowo może doszkolić się w jakimś zakresie, którego tak naprawdę mu brakuje. Dlatego organizujemy szeroką gamę kursów. W kilku miejscach będą prowadzone szkolenia teoretyczne, seminaria czy też kursy praktyczne, nawet w oparciu o żywego pacjenta, bo będzie dostępny gabinet stomatologiczny, obraz będzie przekazywany multimedialnie do poszczególnych sal czy też poszczególnych monitorów, ekranów dostępnych na salach wystawowych. Więc tak naprawdę bardzo szeroko pracujemy nad tym, żeby dotrzeć do potrzeb każdego lekarza stomatologa, żeby zachęcić go i pokazać, że spotkanie to, to coś zupełnie innego, co warto zobaczyć, bo to wydarzenie bez precedensu.