Strona główna WYWIAD FDI OD STRONY MERYTORYCZNEJ TO MOJE DZIECKO Osobowości medycyny: Prof. dr hab....

FDI OD STRONY MERYTORYCZNEJ TO MOJE DZIECKO Osobowości medycyny: Prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak

Prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak – przewodnicząca Komitetu Naukowego Światowego Kongresu Dentystycznego FDI Poznań 2016. Specjalista II stopnia z zakresu chirurgii stomatologicznej. Kierownik Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Organizator i współorganizator międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych. Właściciel prywatnej Kliniki Stomatologicznej DUO-MED we Wrocławiu.

4539
PODZIEL SIĘ

Czy zapraszają Państwo lub zgłosili się specjaliści w innych dziedzinach niż stomatologia?
Tak, to będą specjaliści z różnych dziedzin medycyny, którzy będą pokazywali, że ważnym elementem jest potraktowanie pacjenta całościowo, że stomatologia jest wiedzą, która nie może być oderwana, muszą one ze sobą współgrać. To wszystko ma za zadanie pokazać stomatologom i lekarzom, że musimy po prostu współpracować.

Proszę wymienić jednego z polskich wykładowców.
Z polskich Pan Profesor Milewicz – prezes Światowego Towarzystwa Endokrynologicznego. Natomiast szeregu pozostałych nazwisk nie będę wymieniać, bo nie są one jeszcze dostępne w pełnej gamie również na stronach internetowych, dlatego że dzieją się tam ostatnie dopasowania programu i nie chciałabym zaanonsować kogoś, kto może ewentualnie zmieni decyzję, albo ktoś dodatkowo się pojawi. Tak jak powiedziałam, 90% jest gotowe, widzimy wstępne drafty tego programu. Jeszcze niedużą chwilkę, a wszystko stanie się jawne, ale zapewniam, że program jest mocno rozbudowany, bo FDI trwa od środy do soboty. Całe dni są wykładowo-kursowo-szkoleniowe poprzez spotkania typu year in review, czyli przekrojowo, co się wydarzyło w danym roku, meet the expert, po sesje specjalistyczne. Będzie również tak zwana sesja niemiecka i ukraińska, czyli nasi najbliżsi sąsiedzi będą mogli zaprezentować swoją wiedzę, możemy również przyjść i popatrzeć, co się dzieje zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie granicy, więc jest to bardzo ciekawy pomysł. Wydaje mi się, że tym bardziej zachęci to lekarzy do szerszego uczestnictwa, przyjechania i zobaczenia, co się dzieje nie tylko w Polsce, ale również u naszych sąsiadów.

Pani Profesor, FDI od strony merytorycznej to Pani dziecko, Pani tym żyje. Kocha Pani to dziecko?
Oczywiście, skoro podjęłam się do zorganizowania tego wydarzenia (uśmiech), staram się, żeby to dziecko urosło jak najmocniej i aby było doskonale przygotowane do wszystkiego. Staram się, żebyśmy wszyscy byli jak najlepiej przygotowani i żeby każdy faktycznie pozytywnie ocenił to, co w tej wąskiej działce pozostało mi do zrobienia. Tyle ile mogę zrobić, tyle robię, po to, abyśmy wszyscy mogli skorzystać, stomatolodzy, lekarze czy naukowcy prowadzący badania w dziedzinie stomatologii, na przykład, dlaczego już nie używamy amalgamatu albo czy jest on na tyle szkodliwy, czy też o wpływie nikotyny na cały nasz organizm.

I o próchnicy?
O próchnicy jak najbardziej.