Strona główna WYWIAD FDI OD STRONY MERYTORYCZNEJ TO MOJE DZIECKO Osobowości medycyny: Prof. dr hab....

FDI OD STRONY MERYTORYCZNEJ TO MOJE DZIECKO Osobowości medycyny: Prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak

Prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak – przewodnicząca Komitetu Naukowego Światowego Kongresu Dentystycznego FDI Poznań 2016. Specjalista II stopnia z zakresu chirurgii stomatologicznej. Kierownik Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Organizator i współorganizator międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych. Właściciel prywatnej Kliniki Stomatologicznej DUO-MED we Wrocławiu.

4539
PODZIEL SIĘ

Doskonale!
Będą też badania statystyczne i epidemiologiczne, również podstawowe, mam nadzieję, że usłyszymy informację, że profilaktyka jest naszym najlepszym lekarstwem, więc nie leczenie, nie rekonstrukcja tego, co już coś się zepsuło, tylko co zrobić, żeby nie doszło do powstania próchnicy. Taki kierunek wydaje mi się, że zostanie przedstawiony przez FDI, gdyż jest on reprezentatywny dla tej organizacji, która głośno o tym mówi, że w tym kierunku musimy iść, aby profilaktyka była numerem jeden. Jesteśmy w stanie zapobiegać rozwojowi praktycznie większości chorób stomatologicznych poprzez właśnie dobrą profilaktykę i tym możemy się pochwalić.

Czy Polakom brakuje profilaktyki na co dzień?
Wydaje mi się, że niestety tak, nie jest to poziom, który jest w krajach z nami sąsiadujących, może nie we wszystkich, ale zwłaszcza krajach skandynawskich. Tak samo możemy powiedzieć o krajach Europy Zachodniej, że zdecydowanie większa jest świadomość konieczności zwykłego szczotkowania zębów, jakości szczotkowania zębów, wizyt u stomatologa i oczywiście wpływu i możliwości rozwoju próchnicy czy chorób przyzębia, bo faktycznie poprzez zwykłe i niezwykłe zarazem szczotkowanie możemy zapobiec podstawowym chorobom naprawdę w sposób stuprocentowy.

Życzę dobrego przekazu wiedzy wszystkim dentystom, wszystkim asystentom, higienistkom dentystycznym, ale przede wszystkim, żeby to wszystko przełożyło się na tego, kto spotyka nas w sklepie, w szkole, na ulicy, w urzędzie – przeciętnego Polaka.
Bardzo dziękuję i mam nadzieję, że tak będzie.