Strona główna FIRMY RODZINNE Firmy rodzinne. Problemy firm rodzinnych. Gabinety dentystyczne

Firmy rodzinne. Problemy firm rodzinnych. Gabinety dentystyczne

Większość firm rodzinnych w Polsce to mikrofirmy działające na rynku lokalnym, ale to właśnie one mają największy wpływ na siłę gospodarczą wszystkich firm rodzinnych w Polsce. Firmy nierodzinne rzadko mogą aspirować do długowieczności, w przeciwieństwie do firm rodzinnych, których członkowie – zachowując zdrową równowagę między rodziną a biznesem – prowadzą je do dużego sukcesu i wieloletniego funkcjonowania. W branży dentystycznej biznes rodzinny pojawia się bardzo często. Co zrobić, aby zaradzić pojawiającym się w firmie problemom i uniknąć ich w przyszłości?

2485
PODZIEL SIĘ

Artykuł ukazał się w Medical Maestro Magazine, Vol. 13, s./p. 1777-1924

Dbanie o zachowanie dobrej jakości i stały rozwój firmy, aby przetrwała lata i generowała zyski, jest niezwykle ważne. W firmie rodzinnej często pojawiają się problemy, takie jak zbyt późna sukcesja, zarządzanie wynagrodzeniami, przenoszenie negatywnych emocji i dialog międzypokoleniowy.

Z najnowszego raportu przygotowanego na podstawie badania „Firmy rodzinne w oczach polskiego społeczeństwa”, przeprowadzonego przez Fundację Firmy Rodzinne, wynika jasno, iż Polacy postrzegają firmy rodzinne pozytywnie i ufają im. Zaufanie opiera się na wierze w to, że właściciel takiej firmy dba o jakość świadczonych usług czy wytwarzanych produktów. Według respondentów biorących udział w badaniu cechy charakterystyczne firm rodzinnych to tradycja, rzetelność, solidność oraz uczciwość. Dlatego klient jest skłonny zapłacić firmie rodzinnej więcej za daną usługę czy produkt.

Doprowadzenie do przekazania firmy kolejnemu pokoleniu stanowi jeden z celów firmy rodzinnej, należy zatem pamiętać, jak ważne jest wczesne zaplanowanie sukcesji i odpowiednie jej przeprowadzenie. Istotne jest przygotowanie emocjonalne, a także zarządczo-organizacyjne zarówno pokolenia odchodzącego, jak i przychodzącego. Kwestia wynagrodzeń w rodzinnym biznesie przestanie być sprawą skomplikowaną, kiedy zarządzający wprowadzi odpowiedni system wynagrodzeń, zgodny ze strategią przedsiębiorstwa, a także kulturą organizacyjną panującą wewnątrz firmy. Dobra komunikacja pomiędzy członkami rodziny – pracownikami pozwoli uniknąć nieprzyjemnej atmosfery. To właśnie dobra atmosfera, którą tworzą zarządzający, będący zarazem rodziną, konstruuje fundament do budowania pozytywnej, przyjaznej kultury organizacyjnej firmy. Pracownicy spoza rodziny w takiej atmosferze chętniej angażują się w pracę. Odpowiednie wykorzystanie różnic pokoleniowych i dobry dialog pomiędzy dwiema stronami może przynieść firmie wiele korzyści, jest szansą na innowacyjność.