Strona główna FIRMY RODZINNE Firmy rodzinne. Sukcesja – wdrożenie członka rodziny

Firmy rodzinne. Sukcesja – wdrożenie członka rodziny

Sukcesja w firmach rodzinnych jest procesem, który przygotowuje firmę do zmiany pokoleniowej. Zarezerwowanie roku na przeprowadzenie sukcesji, to zdecydowanie za mało. Ocenia się, że przeciętnie proces sukcesji trwa kilka lat. Sukcesja powinna odbywać się etapami. Aby przekazać firmę następcy, należy przygotować do tego nie tylko firmę, obecnych właścicieli, ale przede wszystkim następcę. Jeżeli zdecydowałeś się podjąć sukcesji w Twojej firmie, kolejnym krokiem jest wdrożenie członka rodziny. Osoby, która docelowo będzie zarządzała firmą, czyli zajmie Twoje miejsce.

2110
PODZIEL SIĘ

Artykuł ukazał się w Medical Maestro Magazine, Vol. 4, s./p. 445-592

Według profesora Andrzeja Blikle, prezesa stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, przygotowanie dziecka do sukcesji należy zacząć już w dniu jego narodzin. Początkowe przygotowanie polega na pokazaniu pozytywnej strony firmy rodzinnej. Należy przedstawić firmę jako miejsce, w którym można realizować marzenia czy budować poczucie własnej wartości. A zatem nie należy pokazywać firmy tylko jako miejsca, w którym zarabia się pieniądze, gdyż to zwykle kończy się negatywnie dla sukcesora. W jego głowie zostaje bowiem komunikat: tutaj przychodzi się po wypłatę, zamiast: tutaj jest twoje serce i twoja pasja.

Podczas rozmów o firmie w domowym zaciszu trzeba uważać na słowa. Jeśli rodzina będzie koncentrowała rozmowy głównie wokół problemów czy porażek, dzieci będą tkwiły w przekonaniu, że firma rodzinna to pasmo nieszczęść. Jeśli rodzice nie będą mieli czasu dla swoich pociech, nie będą odpoczywali od pracy, ich dzieci zapewne nie będą chciały takiego modelu rodziny dla siebie. A co za tym idzie, mogą nie zgodzić się na przejęcie firmy i pójdą własną drogą. Firma rodzinna już nie będzie prawdziwą firmą rodzinną, o ile w ogóle przetrwa. Dlatego tak ważne jest zadowolenie z pracy rodziców, jeśli chcą oni, aby ich dzieci przejęły za nich stery na pokładzie rodzinnego przedsiębiorstwa.

Sukcesor powinien mieć możliwość pracy w firmie w różnych jej działach. Awanse następcy muszą być prawdziwe, czyli wynikać z kompetencji, umiejętności i wiedzy. Jeśli inni pracownicy firmy zauważą, że dziecko właściciela awansuje obiektywnie szybciej od nich, podczas gdy oni pracują w firmie od wielu lat i posiadają o wiele wyższe kompetencje, nie będą go szanować.