Strona główna PODRÓŻOWANIE Miasto malowane historią i zapachem – Kierunek: Avignon (Francja)

Miasto malowane historią i zapachem – Kierunek: Avignon (Francja)

2426
PODZIEL SIĘ

avignon3

Awinion urzeka tym, że pachnie nie tylko historią, ale również dobrymi restauracjami oraz lawendą i roślinnymi mydłami w kuszących kolorach i zapachach. Czekoladowe, wiśniowe, jeżynowe, brzoskwiniowe, mleczne… na jakie tylko masz ochotę! Na schodach, przed Pałacem Papieży, zasiadają ludzie podziwiający przestrzenie placu wyłożonego przepięknie kamieniami. Planują dzisiejszy dzień w Awinionie.

Przez większość swych dziejów Awinion był miastem należącym do papieży i to właśnie z ich obecnością łączy się najsłynniejszy monument tego miasta: Pałac Papieski.

avignon4

W 1309 roku papież Klemens V wybiera Awinion jako swoją siedzibę z racji niewielkiej jego odległości od miasta Vienne, gdzie po dwóch latach miał odbyć się Sobór Powszechny (ten, w którym m.in. zdecydowano o marnym końcu Zakonu Templariuszy). Za sprawą intryg króla Francji Filipa IV, papież pozostał w mieście, tak jak i jego następcy, aż do 1377 roku. Czas ten w historiografii zwykło się nazywać „Niewolą Awiniońską”, gdyż obecność papieży w tym mieście nie była do końca dobrowolna. Od 1348 roku miasto stało się własnością papiestwa i było nią aż do 1797 r. (choć papieże stracili kontrolę nad Awinionem już w 1791), kiedy to Pius VI przekazał miasto Francji.

avignon5

Wśród najważniejszych zabytków miasta wymienia się obok Pałacu Papieskiego, Katedrę Notre Dame des Doms, Most Świętego Benedykta, park Rocher des Doms oraz mury obronne.