Strona główna PODRÓŻOWANIE Miasto malowane historią i zapachem – Kierunek: Avignon (Francja)

Miasto malowane historią i zapachem – Kierunek: Avignon (Francja)

2426
PODZIEL SIĘ

Liczący przeszło 15 tys. metrów powierzchni Pałac Papieski, mimo nazwy spełniał przede wszystkim rolę fortecy, za której murami chronili się papieże a następnie legaci papiescy (w długiej historii miasta przydawały się one wielokrotnie).

Pałac należy do najważniejszych w skali światowej zabytków sztuki gotyckiej, reprezentuje gotyk płomienisty odznaczający się wyjątkowym zdobnictwem i zastosowywaniem tak charakterystycznych dla tego nurtu strzelistych wież, wysokich okien zdobnych w arkady lub maswerki, reprezentacyjne portale ze wspaniałymi sklepieniami żebrowymi. Wnętrze pałacu, gdy chodzi o wystrój i wyposażenie (po 1810 roku pałac pełnił rolę koszar), zachowało się w nikłym stopniu. Przeznaczeniem pałacu, o czym trzeba pamiętać, nie była wygoda, lecz miał on być siedzibą papieży. Nie odznaczał się więc zbytnią wymyślnością, a we wnętrzach odbywały się synody i mieściła się kuria papieska. Stawiano więc na funkcjonalność.

avignon6

Oczywiście rola ogromnego pałacu zmalała po okresie, gdy miasto przestało być stolicą papieży. W późniejszym okresie stał się siedzibą legatów papieskich zarządzających Komturią Awiniońską jako posiadłością Państwa Kościelnego, lecz z oczywistych powodów papieże nie interesowali się nim w stopniu należytym i Pałac stracił na świetności.

Drugim najsłynniejszym zabytkiem miasta jest opiewany również w piosenkach Most Awinioński, a właściwie Most Świętego Benedykta (z fr. Bénézet), gdyż właśnie temu świętemu przypisuje się w XII wieku pomysł jego budowy. Most ten należał do arcydzieł ówczesnej techniki użytkowej. Rozciągający sie nad rzeką Rodan, o długości 920 metrów, składał się z 22 przęseł (obecnie pozostały 4), a każde posiadało cztery sklepienia koszowe o stałej grubości (każde to 1/40 całej rozpiętości). Most był zabezpieczony przed naporem wody i tworzeniem się wirów wodnych. Do pierwszego poważnego uszkodzenia doszło już w 1226 roku dzięki armii z północnej Francji. W XVII wieku most został zniszczony podczas powodzi. Tego typu mosty w średniowieczu odznaczały się na tyle monumentalnym rozmiarem, że istniała możliwość usytuowania na nim budowli; w przypadku mostu w Awinionie można podziwiać Kaplicę Świętego Mikołaja na zachowanej części mostu od strony bram miasta. Robi kolosalne wrażenie przede wszystkim na tych turystach, którzy kochają tajemnicę. Zanuć „Sur le pont d’Avignon” i przenieś się naprawdę do miasta, w którym warto zostawić skrawek swojego serca.