Strona główna PODRÓŻOWANIE Państwo, które lubi być kochane – Kierunek: Dania

Państwo, które lubi być kochane – Kierunek: Dania

3025
PODZIEL SIĘ

Artykuł ukazał się w Medical Maestro Magazine, Vol. 8, s./p. 1037-1184

Królestwo Danii, choć najmniejsze ze wszystkich państw nordyckich, w niczym nie ustępuje swoim sąsiadom. Stabilny rozwój, dbałość o ekologię oraz dobrze zorganizowana polityka państwa opiekuńczego to cechy charakterystyczne tego kraju. Nic więc dziwnego, że Dania od lat znajduje się w czołówce najlepiej ocenianych krajów pod względem jakości życia. Symbolem państwa są klocki Lego oraz Hans Christian Andersen, jeden z najsłynniejszych baśniopisarzy świata.

Spoglądając na dzisiejszą Danię trudno uwierzyć, że państwo to posiada dość burzliwą przeszłość. Jego wielowiekowa historia pełna jest pozornie wykluczających się okresów burz i spokoju, stabilności i nagłych zmian, nowoczesności i tradycji. Odbija się to na teraźniejszym wizerunku kraju. Na tych terenach osiedlały się germańskie plemiona, to właśnie stąd Anglowie i Sasi ruszali na podbój Brytanii, a średniowieczni Duńczycy uczestniczyli w łupieżczych wyprawach wikingów. Za ojca państwa uchodzi Harald Sinozęby, który w 987 r. wprowadził chrześcijaństwo, a także zjednoczył ziemie ówczesnej Danii – Jutlandię, Skanię (dziś należącą do Szwecji), Zelandię oraz wyspy pomiędzy Sundem a Małym Bełtem.

Dania2

Obecnie terytorium Danii wynosi 43 098 km2. Zamieszkuje ją prawie pięć i pół miliona mieszkańców, głównie rdzennych Duńczyków (90%). Mieszkańcy należą przede wszystkim do narodowego kościoła luterańskiego. Aż 30% terytorium kraju zajmuje ok. 400 wysp, z których największe to Zelandia, Fionia, Lolland oraz Bornholm. Dania jest państwem nizinnym; niegdyś bogato zalesiona Jutlandia szczyci się dzisiaj krajobrazem pełnym łąk i pastwisk. Łagodnym zimom towarzyszą chłodne i deszczowe lata.