Strona główna WYWIAD PLATFORMA Z FAKULTETAMI MEDYCZNYMI Osobowości medycyny: Prof. dr hab. Tadeusz Wróblewski

PLATFORMA Z FAKULTETAMI MEDYCZNYMI Osobowości medycyny: Prof. dr hab. Tadeusz Wróblewski

O pomyśle stworzenia Wirtualnego Uniwersytetu Medycyny – otwartej platformy internetowej dla wszystkich lekarzy, o tym, jakie potrzeby ma ona spełniać, a także o swojej pracy chirurga opowiada prof. dr hab. Tadeusz Wróblewski.

12017
PODZIEL SIĘ

Ma to zapobiec nawałowi pracy jaką mają chirurdzy?
Chirurgów jest coraz mniej i będą oni coraz trudniej dostępni. Dlatego też powinni oni wykonywać najtrudniejsze procedury zgodnie ze swoją wiedzą, a prostszymi przypadkami mogą zająć się lekarze rodzinni.

Rozumiem, że w jednym z kolejnych kroków chce Pan realizować również fakultet z pielęgniarstwa?
Tak, chcemy też zająć się w przyszłości pielęgniarstwem, które odgrywa bardzo wielką rolę w procesie leczenia chorego. Zadania pielęgniarek będą się coraz bardziej rozszerzały. Niestety, płace pielęgniarstwa nie są wysokie i trzeba o tym mówić otwartym głosem, aby to zmienić. Zdrowie jest bardzo ważną dziedziną i poważną sprawą. Co z tego, że będziemy mieli kilka samochodów i  dysponowali wieloma innymi dobrami, jak nie będziemy mieli zdrowia? Kto nam pomoże w potrzebie? Pomogą nam właśnie lekarze i pielęgniarki, bardzo dobrze przygotowani praktycznie i merytorycznie. O zdrowie trzeba dbać i dlatego trzeba doceniać ludzi, którzy dbają o nas i nasze zdrowie.

Pojawią się też fakultety związane z profilaktyką oraz podstawowymi procedurami medycznymi.
Tak, mamy zamiar objąć w platformie eWUM podstawowe procedury wykonywane przez pielęgniarki i pozostały średni personel medyczny. Tym bardziej, że teraz pielęgniarki są coraz bardziej wykształcone specjalistycznie. Dlatego też muszą mieć dobry i fachowy pogląd na sprawy, którymi się zajmują i mieć zapewniony stały rozwój. Przecież to właśnie pielęgniarki pracują z lekarzem, patrzą jakie nowości pojawiają się w rozwoju i wprowadzaniu nowych technologii, nowych procedur, co jest nowego, ciekawego, podsuwają innym pod rozwagę te zagadnienia, same się uczą.

Nie zawsze tę wiedzę są w stanie pozyskać na co dzień, np. pracując w szpitalu.
Dokładnie, wymiana wiedzy nie funkcjonuje dobrze. Dlatego platforma będzie służyła również do wymiany wiedzy. Rzetelnej i usystematyzowanej, i co najważniejsze – bezpłatnej.

Kiedy przewiduje Pan start Wirtualnego Uniwersytetu Medycyny?
Jeszcze w tym roku kalendarzowym. Co więcej, już jest ustalona data i miejsce prezentacji Platformy: dokładnie w dniach 20-22.11.2014, podczas II Międzynarodowego Festiwalu Filmów Medycznych, który odbędzie się w Zamku Ryn. Dzisiaj jeszcze nie mogę ujawnić moich Partnerów i współtwórców Projektu. Chciałbym, aby to medialne i ważne wydarzenie miało odpowiednią prezentację. Na pewno pojawi się telewizja i przewidywana jest też prezentacja na żywo przez łącza internetowe. Planujemy zaprosić do współpracy medyczne towarzystwa naukowe oraz organizacje zarządzające medycyną. Powszechnie wiadomo, że umiejętność zarządzania placówkami medycznymi jest trudna, a właściwie wykonywana przynosi efekty ekonomiczne.