Strona główna WYWIAD WYWIAD EXCLUSIVE Zarządzający w medycynie: Dr n. med. Maciej Hamankiewicz

WYWIAD EXCLUSIVE Zarządzający w medycynie: Dr n. med. Maciej Hamankiewicz

Dr n. med. Maciej Hamankiewicz podczas wywiadu opowiada m.in. o działalności samorządu lekarskiego, zatrudnianiu lekarzy z innych krajów oraz współpracy Polski z Ukrainą. Porównuje sytuację polskiej służby zdrowia z zagraniczną oraz sposoby zatrudniania lekarzy i lekarzy dentystów. Odpowiada także na pytanie Redaktor Naczelnej, kim jest dobry lekarz i dlaczego powinien być humanistą.

5961
PODZIEL SIĘ

W pełni świadomie Pan to mówi?
Tak jest. Mówię to po blisko 40 latach funkcjonowania w tym zawodzie. Pewnie niektórzy powiedzą, że to jest szczęście w leczeniu. Drudzy powiedzą, że to jest palec boży w leczeniu. W niektórych ludziach są takie pokłady uzdrawiania samym sobą. Może to nie tyle chodzi o zastosowanie danego leku czy danej metody, ile o podanie tego leku, leczenia właśnie samym sobą. To wszystko, co powiedziałem jest prawdą, ale podkreślam – bez wiedzy merytorycznej nie istnieje.

Lekarz to humanista?
Lekarz musi być humanistą. Dla mnie lekarz, który zapoznaje się tylko z wiedzą podręcznikową, z zakresu interny czy patomorfologii, nie jest do końca lekarzem. Bycie lekarzem to zawsze zawód humanistyczny. Jak do mnie na staż przychodzi młoda lekarka, to zawsze pytam, kiedy koleżanka była na jakiejś sztuce teatralnej, a jaką książkę ostatnio czytała? Z tym jest, powiem Pani, coraz gorzej. W samorządzie widać, że poszedł trend nie tylko kultury fizycznej, sportu, ale również tej kultury wysokiej. Chóry lekarskie: Poznań, Olsztyn, Szczecin, Śląsk! To co ująłem w tym, dlaczego jedno lekarstwo działa na jednego i drugiego inaczej, to jest niewątpliwie ta umiejętność kontaktu z drugim człowiekiem. To nie tylko kontakt słowny, ale również kontakt całym sobą. Jedni to mają, inni muszą się tego nauczyć.


(…) umiejętność kontaktu z drugim człowiekiem. To nie tylko kontakt słowny,
ale również kontakt całym sobą. Jedni to mają, inni muszą
się tego nauczyć


Czy uważa Pan, że lekarze powinni uczyć się więcej psychologii?
To co ja chciałem zrobić i co się udało, to to, że dzięki umowie z ministerstwem za czasów ministrowania Ewy Kopacz Naczelna Izba Lekarska rozpoczęła wielki projekt uczenia lekarzy przed 35. rokiem życia m.in. umiejętności komunikowania się i radzenia sobie z agresją.

Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję.