Strona główna WYWIAD WYWIAD EXCLUSIVE Zarządzający w medycynie: Dr n. med. Maciej Hamankiewicz

WYWIAD EXCLUSIVE Zarządzający w medycynie: Dr n. med. Maciej Hamankiewicz

Dr n. med. Maciej Hamankiewicz podczas wywiadu opowiada m.in. o działalności samorządu lekarskiego, zatrudnianiu lekarzy z innych krajów oraz współpracy Polski z Ukrainą. Porównuje sytuację polskiej służby zdrowia z zagraniczną oraz sposoby zatrudniania lekarzy i lekarzy dentystów. Odpowiada także na pytanie Redaktor Naczelnej, kim jest dobry lekarz i dlaczego powinien być humanistą.

5961
PODZIEL SIĘ

Łączy Pan wolność z wolną Ukrainą?
Mimo wielu krzywd, których doznaliśmy od naszych przyjaciół Ukraińców, trzeba mieć w pamięci przestrogę Józefa Piłsudskiego: bez wolnej Ukrainy nie ma wolnej Polski. W ten sposób myśleli również Ukraińcy. Szewczenko, który jest ich wieszczem narodowym i który ma pomnik w Warszawie, też mówił, że bez przyjaźni Polaków i Ukraińców nie ma mowy o wolności tych dwóch narodów. I mówił to wtedy, kiedy obydwa te narody były wciągnięte w szpony carskiej Rosji. Zresztą Szewczenko mówił bardzo dobrze po polsku, choć był ze wschodniej Ukrainy; po polsku mówił tylko dzięki temu, że miał dziewczynę warszawiankę (uśmiech). Uważam, że niezależność Ukrainy od Rosji w jakiś sposób warunkuje niepodległość Polski i krajów nadbałtyckich, jak również i Gruzji. Pewnie Pani wiadomo, że główna aleja w Tbilisi nosi imię Lecha Kaczyńskiego. To drugi prezydent, którego należy podziwiać. Bo rzeczywiście nie byłoby Gruzji, gdyby nie jego bardzo odważna reakcja – on rzeczywiście własną piersią te czołgi zatrzymał i zmusił prezydentów innych krajów, żeby to również wykonali, choć zaocznie.

Pamiętam to wydarzenie.
Wróciłem właśnie z Odessy, a w Odessie też jest ulica Lecha Kaczyńskiego, bo Wschód ma świadomość, że postawa właśnie tego prezydenta Polski powstrzymywała Putina. Faktem jest, że polityka wschodnia nam się zmieniła i Krym jakoś tak dziwnie poprosił o przyłączenie do Rosji. My w swojej działce medycznej od wielu, wielu lat zachęcaliśmy Ukraińców, żeby tworzyli demokrację. Jednym z elementów systemu demokratycznego w Polsce jest samorządność wyrażona w Konstytucji Rzeczypospolitej, w artykule 17. Dlatego pomagamy im przebrnąć przez meandry tworzenia samorządu lekarskiego. Miałem wystąpienie w ostatnich dniach czerwca; było to wystąpienie w parlamencie ukraińskim, gdzie pokazywaliśmy posłom, jak ma wyglądać ten samorząd.


Jednym z elementów systemu demokratycznego w Polsce jest samorządność
wyrażona w Konstytucji Rzeczypospolitej, w artykule 17


Co ma Pan wpięte, co to za spinka?
Nie należę do ludzi, którzy proszą się o odznaczenia. A tu nagle okazało się, że zostaję odznaczony najwyższym odznaczeniem Wszechukraińskiego Stowarzyszenia Lekarskiego. Pięć osób zostało odznaczonych: Francuz, ja i ukraińscy lekarze pomagający w Doniecku i Ługańsku.