Strona główna WYWIAD WYWIAD EXCLUSIVE Zarządzający w medycynie: Dr n. med. Maciej Hamankiewicz

WYWIAD EXCLUSIVE Zarządzający w medycynie: Dr n. med. Maciej Hamankiewicz

Dr n. med. Maciej Hamankiewicz podczas wywiadu opowiada m.in. o działalności samorządu lekarskiego, zatrudnianiu lekarzy z innych krajów oraz współpracy Polski z Ukrainą. Porównuje sytuację polskiej służby zdrowia z zagraniczną oraz sposoby zatrudniania lekarzy i lekarzy dentystów. Odpowiada także na pytanie Redaktor Naczelnej, kim jest dobry lekarz i dlaczego powinien być humanistą.

5961
PODZIEL SIĘ

To był właśnie taki czas.
I czas, w którym lekarzy w Polsce wielu nie przybyło i jest ich najmniej w Unii Europejskiej na 10 tys. mieszkańców. Sytuacja opieki lekarskiej nad obywatelem w Polsce jest zła, głównie właśnie z powodu małej liczby lekarzy. Każdy wie, że gdyby lekarze pracowali faktycznie 7 h 35 min na dobę, to nie byłoby żadnej opieki nad ludźmi chorymi. A przemęczenie człowieka daje wcześniej czy później znaki. Polsce potrzeba lekarzy.

Będziemy ich importować?
Nie mamy szansy, ponieważ nakłady na ochronę zdrowia ciągle są poniżej krytyki. Publicznych środków jest 4,5% PKB, całość, łącznie z lekami, 6% PKB. To jest skandalicznie mało, jeśli mamy na myśli publiczne zdrowie, o którym mówimy, że „wszystko wszystkim się należy”. W takiej sytuacji na czymś trzeba przyoszczędzić, więc oszczędza się na kosztach osobowych, czyli na personelu medycznym… I jeszcze dochodzi sprawa niespełnionych obietnic.


(…) nakłady na ochronę zdrowia ciągle są poniżej krytyki. Publicznych środków jest 4,5% PKB, całość, łącznie z lekami, 6% PKB. To jest skandalicznie mało (…)


Czyich obietnic?
Obietnic rządu, dotyczących likwidacji umów śmieciowych. Obietnice były, a tymczasem rząd promował rozwiązania śmieciowe, zatrudniając ludzi w centralnych urzędach na umowach śmieciowych. To dotyczy również lekarzy, których w wielu miejscach pracy przymuszono do przejścia na umowy cywilno-prawne, które niekiedy mają skandaliczne zapisy.

To przekreśli przyjazd lekarzy do Polski z innych krajów?
Jak spyta pani Niemca, czy tu przyjedzie, to powie, że nie.

Jest Pan zatrudniony na umowę o pracę w szpitalu?
Sam przeszedłem na umowę cywilno-prawną w związku z funkcją, którą pełnię w Naczelnej Izbie Lekarskiej. Moi koledzy, którzy są kierownikami na umowę o pracę, dalej mają umowy o wartości 3200 zł plus dodatek kierowniczy, czyli razem 5000 zł – to jest około 1000  euro miesięcznie. Lekarz specjalista z doświadczeniem ma 3400  zł, czyli około 800  euro. Po co to mówię? Bo lekarz w Niemczech, po zakończonym szczęśliwie stażu dostanie na pierwszą pensję 4000 euro plus nadgodziny. My nie osiągniemy takiego zarobku.