Strona główna WIZERUNEK Zarządzanie w recepcji – aspekty wizerunkowe

Zarządzanie w recepcji – aspekty wizerunkowe

Dziś coraz trudniej wyobrazić sobie gabinet medyczny funkcjonujący bez pracownika recepcji. Niezależnie, czy przyjmuje w nim jeden lekarz, czy jest ich wielu. Czas pracy lekarza jest zbyt cenny, by poświęcać go na umawianie pacjentów, potwierdzanie terminów czy zwykłe odbieranie przesyłek i telefonów. Taki czynności są atutem dobrze zarządzanej recepcji i przez recepcję powinny być realizowane.

2956
PODZIEL SIĘ

Artykuł ukazał się w Medical Maestro Magazine Vol. 8, s./p. 1037-1184

Aspekt 1.
Wizerunek osób w recepcji
Pracownicy recepcji są wizytówką naszego gabinetu. Ich ubiór, zachowanie, sposób wysławiania się, fryzura czy nawet makijaż są przez pacjentów odbierane i łączone z miejscem, do którego przychodzą. O ile pacjent jest w stanie wiele wybaczyć lekarzowi, jeśli chodzi o jego wygląd, o tyle pracownika recepcji podda bezwzględnej ocenie i często nie omieszka podzielić się nią w domu lub pracy.

Aspekt 2.
Wizerunek recepcji – miejsce i jego otoczenie
Gabinet, klinika, szpital. Każde z tych miejsc posiada swoje otoczenie. Może nim być las, ruchliwa ulica z kebabem po sąsiedzku czy schludny budynek z parkingiem na obrzeżach miasta. Takie miejsca cechuje unikatowość, stricte związana z placówką medyczną. Wysiadając z samochodu, tramwaju czy taksówki szukamy nie tylko gabinetu, ale w przypadku większych placówek medycznych… właściwego wejścia. Bywa to trudne i w takich sytuacjach nieodzowny jest pracownik ochrony czuwający przy bramie, który również w tej sytuacji pełni rolę recepcyjną – wskazując miejsce do parkowania, dogodne dojście itp. Wizerunek miejsca to nie tylko architektura, lecz również oznaczenia pionowe i poziome, które są lub nie są w stanie sprostać oczekiwaniom pacjentów i osób im towarzyszących. Zdarza się, że poprzez nieprecyzyjne lub znikome oznakowanie pacjenci na pierwszą wizytę nagminnie się spóźniają, a nawet wyładowują swoją niemoc dotarcia niestosownymi zwrotami, skierowanymi do pracowników niższego szczebla.

Aspekt 3.
Czystość i ogólny porządek
Każdy pracownik recepcji w placówce medycznej powinien nie tylko dbać o czystość w samej poczekalni i recepcji, lecz jego zadaniem jest również weryfikacja i ocena stanu otoczenia placówki medycznej. Powinno się to odbywać z chwilą przyjścia do pracy jak i w jej trakcie. Ocenie powinny podlegać – parking, chodnik, zieleń, okna, drzwi wejściowe, klatka schodowa i korytarze oraz stan oświetlenia. Każda zauważona usterka powinna być zgłaszana i odpowiednio usuwana. Dbając o otoczenie, pracownik recepcji (lub np. ochrony) dba również o wizerunek placówki medycznej.